V posledních letech se však tento důležitý obor potýká s řadou problémů. Od nemocí, přes nedostatečnou podporu od státu, k nízkému zájmu o včelaření mezi mladšími generacemi. Cílem nového programu Grantového fondu Libereckého kraje, který na svém březnovém zasedání schválilo zastupitelstvo, je přispět k zachování a rozvoji tohoto důležitého odvětví.
„Nový grantový program si klade za cíl podpořit zájem začínajících včelařů a stávajícím včelařům pomoci ke zvýšení počtu včelstev a zkvalitnění chovu,“ řekl radní za zemědělství a životní prostředí Jaroslav Podzimek.
Úkolem programu je také podpořit umístění včelstev do oblastí, kde chov včel neexistuje nebo je rozšířen v nedostatečné míře. Žádat bude možné na náklady spojené s prevencí onemocnění a obnovou uhynulých včelstev, u kterých nebyla zanedbána prevence. Podpora nebude určena na ekologickou výchovu.
„Včelařské organizace i samostatní včelaři budou moci získat na jeden projekt až 50.000 Kč,“ doplnil radní Podzimek.
Výzva k předkládání žádostí je plánována na 4. května 2009 a termín uzávěrky příjmu žádostí na 18. června 2009. Formulář a podrobné informace naleznete po vyhlášení výzvy na www.kraj-lbc.cz , pod odkazem Grantový fond. Bližší informace můžete také získat u Ing. Tomáše Komrzýho z odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu, e-mail: tomas.komrzy@kraj-lbc.cz , tel. 739 541 552.