Lesní pedagogika

Lesní pedagogika je vzdělávací směr, který jako „přírodní učebnu“ využívá přirozené prostředí lesa. Začala se rozšiřovat počátkem 90. let 20. století v německy mluvících zemích a i v Libereckém kraji má již dá se říci dlouholetou tradici. Jejím hlavním cílem je přiblížení dnešního člověka k přírodě a představení lesa jako životního prostoru, včetně všech činností člověka v lese.

Lesní pedagogika se řídí mottem: „O lese učit v lese.“

Lesní pedagogikou se dlouhodobě zabývá státní podnik Lesy České republiky. Jaké aktivity liberecké krajské ředitelství Lesů ČR a jemu podřízené lesní správy nabízejí?

Nejčastější formou výuky jsou celodenní lesní vycházky s naučně zábavným programem pro školní kolektivy. Akce pro děti ze základních či mateřských škol se mohou konat v jakýkoliv všední den, nejlépe na jaře či podzim. Termín, místo i náplň programu si může učitel domluvit na základě svých možností a potřeb. Programy jsou poskytovány zdarma. Školám či jiným kolektivům nabízí liberecké Lesy ČR také odborné besedy a výukové pomůcky.

Při výletech s dětmi můžete využít lesnické naučné a prožitkové stezky Lesů ČR. Příjemný den můžete strávit například prohlídkou sychrovského zámku. Po prohlídce vyjdete brankou ze zámeckého nádvoří a ocitnete se v krásném smíšeném lese, kde se po síti lesních chodníčků projížděl svou oborou kníže Kamil Rohan. Tato významná osobnost vás bude provázet naučnou stezkou Lesní putování s Kamilem Rohanem. Můžete se zde dozvědět mnoho zajímavého o historii i současnosti místních lesů, ale také o fungování lesního ekosystému.

V obdobném duchu byly připraveny další dvě naučné stezky. Lesnickou naučnou stezku Sokol najdete u Kočičí studánky nedaleko Petrovic. U Martinických rybníků mezi Martinicemi v Krkonoších a Jilemnicí se můžete poučit na naučné stezce U mlejna. Ta přibližuje význam vody v krajině a další souvislosti v lesních ekosystémech.

Nové naučné stezky budou dokončeny také v roce 2009. Jedna povede z Liberce - Ostašova na Ještědský hřeben, druhá bude u Karlova pod Ještědem. K výuce o dřevinách bude nápomocno malé jizerskohorské arboretum na Černé studnici.

Máte-li chuť vyrazit o víkendu s dětmi na den plný zábavných soutěží a her a sami se něco přiučit, jste zváni na Dny s Lesy ČR. Akce jsou vhodné jak pro rodiny s dětmi, tak pro dětské kolektivy. Na jaře je takový program pravidelně pořádán v areálu hejnické lesnické střední školy. Letní prázdniny pak mohou děti zakončit na Lesnickém dni v Panském lomu v Liberci - Horním Hanychově.

Pro bližší informace se můžete obrátit přímo na Ing. Evu Kajzarovou (tel. 485 113 052, kajzarova.oi36@lesycr.cz ) popř. se mrknout na www.lesycr.cz/oi36/krajske-reditelstvi-liberec/ .

Lesní pedagogikou se v Libereckém kraji zabývají také Vojenské lesy a statky s.p., divize Mimoň, které mají krásné informační centrum v Ralsku - Hradčanech.

Více informací můžete získat na kontaktu:
Mgr. Jan Kobr, vedoucí lesních pedagogů
VLS ČR, s.p.
tel.: +420 725 917 817
Email: jan.kobr@vls.cz
www.vls.cz/default.asp?web=104

Divize Mimoň
Eva Zikmundová
tel: +420 739 484 239
e-mail: eva.zikmundova@vls.cz

Více informací k Lesní pedagogice naleznete také zde:

Vzdělávací portál Mezi stromy
Vyšší odborná škola lesnická a Střední lesnická škola Písek
Lesní škola Jezírko - Lipka, školské zařízení pro environmentální vzdělávání
Les ve škole - program sdružení TEREZA
Lesní pedagogika - Vojenské lesy a statky
Střední lesnická škola Hranice na Moravě

 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
tel.: +485 226 612
Další kontakty
 
load