Čarovné bylinky se představí v Národním muzeu

Botanické sbírky Národního muzea v Praze jsou velmi bohaté a mají dlouhou tradici. Jejich základ byl položen již v samotných počátcích muzea, kdy mu rozsáhlou sbírku věnoval jeden z jeho zakladatelů hrabě Kašpar M. Sternberg. Výstava Čarovné bylinky, která byla připravena ve spolupráci Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě a resortu rozvoje venkova, zemědělství, životního prostředí a informatiky Libereckého kraje, bude od 22. února do 1. června oživením botanických expozic Národního muzea.

„Součástí výstavy je i prezentace stejnojmenné reprezentativní publikace, která je vlastně její „svázanou formou.“ Kniha byla připravena po vzoru starých herbářů a bylinářů a o její ojedinělosti svědčí i to, že se uchází o ocenění Nejkrásnější kniha České republiky,“ doplnil důležitou součást výstavy Radim Zika. Náměstek hejtmana Libereckého kraje se na vzniku netradiční výstavy a publikace podílel od samých počátků a nad konáním výstavy v Národním muzeu v Praze převzal záštitu.

„Celkové pojetí výstavy i knihy v sobě spojuje několik rozdílných složek. Část tvoří fotografie, které dokumentují jednotlivé druhy rostlin. Ty jsou doplněny originálními kresbami objasňujícími původ lidových jmen bylin. Neméně významná je část botanická. Ta předkládá naučně-zábavnou formou informace a zajímavosti o dané rostlině, o jejím využití v minulosti, ale i o jejím současném využití v léčitelství,“ přiblížil Zika netradiční dílo, která je určeno široké veřejnosti.

Z Národního muzea se výstava přesune do Německa. Poté ji budou moci návštěvníci shlédnout na 3 dalších místech České republiky.

Výstava a publikace byly podpořeny z grantu Německé spolkové nadace pro životní prostředí. Vlastní podíl k dotaci poskytl Liberecký kraj.

ikona souboruPlakát - pozvánka na výstavu

Vytvořeno 25.2.2008 12:47:09 | přečteno 640x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load