Den pravěkých sekerek 2013

Dne 27.7.2013 se bude v Kittelově muzeu na Krásné (Pěnčín u Jablonce nad Nisou) konat Den pravěkých sekerek s ukázkami výroby nástrojů z kamene.
Po úspěšném Svatojánském víkendu v Kittelově muzeu na Krásné je pro Vás připraven Den pravěkých sekerek s ukázkami výroby, dřevorubeckými soutěžemi  a prohlídkou místa nálezů. V době kamenné  byl těžen a zpracováván nedaleko od muzea kámen „železivec“, z něhož byly sekerky vyráběny. V té době byly místní sekerky významným obchodním artiklem po celé Evropě. Byly nalezeny až v Porýní, severní Itálii nebo na jižní Moravě.

Během dne budou návštěvníci moci shlédnout a sami si vyzkoušet:

– sekání replikou kamenné sekerky

– štípání kamene (geology nazývaný "metabazit typu Pojizeří", místními obyvateli „železivec“)

– broušení kamene do tvaru sekerek

– drcení obilí kamennými nástroji

Ve 12:00, 14:00 a 16:00 hodin bude probíhat skupinový výklad pro veřejnost, který povedou archeologové z Muzea Českého ráje v Turnově a Katedry experimentální archeologie Univerzity v Hradci Králové.

Kámen byl již před sedmi tisíci lety těžen v prostoru tzv. tanvaldského kontaktního dvora v území mezi Jabloncem nad Nisou a Tanvaldem. Jedno z nejlépe dochovaných těžebních polí se nachází na Krásné. Ve vitrínách i na panelech v muzeu naleznete informace nejenom o archeologickém výzkumu, který zde od roku 2002 probíhá, ale také o vlastnostech suroviny, z níž byly kamenné nástroje v mladší době kamenné vyráběny. Naleznete zde také archeologické nálezy z výzkumu těžebních jam, tak i hotové sekerky, sekeromlaty a klíny z mladší doby kamenné ze zpracovatelských dílen na Turnovsku.

www.kittel.cz

Vytvořeno 19.7.2013 8:45:47 | přečteno 453x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load