Den Země se slaví i v našem kraji

Dvaadvacátého dubna oslavují lidé na celém světě Den Země - svátek naší modré planety. Cílem svátku, který založili američtí studenti v roce 1970 a dnes se slaví po celém světě, je připomenout naši zodpovědnost za planetu Zemi. Na podporu způsobu života, který je pro Zemi příznivější, pořádají lidé nejrůznější akce, pochody, koncerty, sází se stromy, uklízí se příroda.

Krajské příspěvkové organizace se budou letos opět výrazně podílet na oslavách Dne Země v našem kraji.

 „Oslavy proběhnou ve čtvrtek 25. dubna 2013 ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě a v sobotu 27. dubna 2013 v areálu Ekocentra Oldřichov v Hájích. Budou připraveny různorodé aktivity určené především dětem, nicméně i dospělí návštěvníci si budou moci vyzkoušet přírodovědná pozorování, navštívit zajímavou besedu či se pobavit při doprovodném programu,“ přiblížil akce náměstek hejtmana zodpovědný za životní prostředí a zemědělství Josef Jadrný.

Lesnictví a myslivost budou letos hlavními tématy Dne Země v České Lípě. Ve   vlastivědném muzeu nebudou chybět tvůrčí a vědomostní dílničky pro děti ani přednášky o myslivosti, lesnictví a ochraně přírody. Sokolníci představí práci s dravci a sovami. Své umění ukáží také trubači. Na programu budou i ukázky práce se dřevem. Návštěvníci si budou moci prohlédnout dlouhodobou výstavu muzea s názvem Adepte cechu Hubertova - Tradice a současnost myslivosti.

Akci určenou hlavně školám bude možné navštívit ve čtvrtek 25. dubna 2013 od 9.00 do 15.00 hod. Vstup je zdarma, je však nutné se předem objednat u pí. Kaiserové na tel. 774 825 089 nebo e-mailu kaiserova@muzeumcl.cz. Více informací k programu můžete najít ikona souboruzde, popř. na www.muzeumcl.cz. Podrobný program ikona souboruzde

V sobotu 27. dubna pak budou připraveny oslavy Dne Země v Ekocentru Oldřichov v Hájích. Bohatý program bude probíhat od 9.30 do 15.00 hod. Různorodé aktivity budou zaměřeny na regionální produkty Jizerských hor. Každý se bude moci seznámit s místními řemeslníky a jejich prací. Zdejší zemědělci nabídnou potraviny nejvyšší kvality,“ přiblížil druhou akci náměstek Jadrný.

Účastníci si budou moci objasnit důvody, proč vlastně upřednostňovat regionální výrobky. Bude se možné dozvědět, kde najít prodejny regionálních výrobků či si objednat biobedýnku. V simulační hře, která je určena nejen dětem, si bude možné sestavit biobedýnku a zjistit, jaké má taková biobedýnka výhody. V rámci další aktivity si budou moci zájemci projít cestu čínského a českého česneku až ke spotřebiteli.  

Nebude chybět prostor pro tvoření. Jelikož mezi tradiční řemesla patří i loutkářství,  bude si  tentokrát možné vyrobit loutku. Dříve nesměly na žádném správném jarmarku loutky chybět. Program zpestří Řemeslnické pohádky od divadla Rolnička a hudební vystoupení. Akce bude připravena hlavně pro rodiny s dětmi, to své si ale najde určitě každý. 

Více o programu v Oldřichově v Hájích se můžete dozvědět na plakátku ikona souboruzde, popř. na www.strevlik.cz.

Vytvořeno 9.4.2013 14:50:06 | přečteno 711x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load