Jizerky všemi smysly – Nová přírodovědná expozice v Ekocentru Oldřichov v Hájích

Pod mottem „Strom jako domov“ proběhl v Ekocentru Oldřichov v Hájích další ročník oslav Dne stromů. Pro návštěvníky byla v sobotu 22. října již tradičně připravena řada zábavně - naučných aktivit. S velkým zájmem se setkalo například moštování - malí i velcí si mohli vylisovat vlastní mošt. Příjemnou atmosféru slunečného dne, kterou dokreslily historické písně hudební skupiny Subulcus, si v Oldřichově v Hájích užilo na 300 návštěvníků.

Největší událostí letošních oslav bylo otevření stálé přírodovědné expozice s názvem „Jizerky všemi smysly.“ Po dvouletých náročných přípravách mohl být tento rozsáhlý projekt konečně představen veřejnosti.

Slavnostního otevření se zúčastnili zástupci Libereckého kraje RNDr. Vít Příkaský, náměstek hejtmana pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova, a Ing. Jaroslav Podzimek, člen rady kraje pro resort zemědělství a životního prostředí.  

„Jizerky všemi smysly“ je interaktivní expozice, která netradiční formou seznamuje s vybranými ekosystémy na území Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Pomocí zvuku, hmatu, zraku i čichu získávají návštěvníci informace o lesích, rašeliništích i podzemí Jizerských hor. Získané znalosti si pak mohou procvičit prostřednictvím kvízu, který je expozicí doprovází. Kvíz je vždy přizpůsoben věku návštěvníka. 

Po prohlídce mohou návštěvníci ochutnat některé potravinářské produkty z našeho kraje v sousedním informačním centru.

První reakce návštěvníků naznačily, že se bude jednat o novou turistickou atrakci. Vzdělávací funkce expozice je zvýrazněna nejmodernějšími pedagogickými metodami.

V nadcházejícím zimním období bude expozice otevřena skupinám s minimálním počtem 15 osob, a to po předchozím objednání na tel. 482 360 011. Od dubna 2012 plánují oldřichovští její celodenní otevření.

Projekt expozice „Jizerky všemi smysly“ byl financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj CÍL 3. Vlastní podíl a předfinancování projektu zajistil Liberecký kraj.

S expozicí a průběhem Dne stromů v Oldřichově v Hájích se můžete seznámit na spoustě fotografií zde

Vytvořeno 4.11.2011 15:27:30 | přečteno 657x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load