Kam pro bedýnky s čerstvou zeleninou?

Systém bedýnek je jedním z nejrychleji se rozvíjejících způsobů distribuce čerstvých a sezónních produktů samotnými producenty bez prostředníků, přímo konečným spotřebitelům. „Bedýnka“ je systém, při kterém se farmář, nejčastěji zelinář, rozhodne pravidelně zavážet své výpěstky v bedýnkách přímo zákazníkům. Vedle vlastních produktů může do bedýnky dodávat i produkty od dalších zemědělců v sousedství či z regionu.

Základem sortimentu bedýnek jsou většinou nejrůznější druhy zeleniny a ovoce, ale mohou obsahovat i mléčné výrobky, byliny, sušené ovoce, pečivo, zavařeniny či maso. Existuje několik různých modelů, nicméně všechny jsou založeny na ústředním principu dodání bedýnky plné čerstvých, místně produkovaných a sezónních produktů buď přímo k zákazníkovi domů, nebo na předem určené distribuční místo.

Farmáři do bedýnky často přidávají recepty a informace o svých výpěstcích a životě na farmě, které neoslovují pouze náš zájem a zvědavost, ale také do tohoto způsobu prodeje vnáší osobní tón. Pomáhají tak překlenout propast, která se vytvořila mezi strávníky ve městech a zemědělci na venkově.

Počet zákazníků farem, které nabízejí bedýnky, se ve světě pohybuje od několika desítek či stovek až po největší dánskou firmu Aarstiderne, která každý týden rozváží po celém Dánsku a části Švédska více než 100 000 bedýnek biopotravin.

Adresář Kam pro bedýnky nyní obsahuje plné profily a kontakty na 35 farem a bio klubů.
Současnou verzi můžete nalézt ikona souboruZDE

K dalším informacím o biobedýnkách se můžete proklikat na
http://www.bio-info.cz/zpravy/adresar-kam-pro-bedynky-aktualizovan-o-tri-nove-farmy

V Liberci se distribucí bedýnek zabývá pan Hynek Hruška. Více se můžete dozvědět na
www.poddracimkamenem.cz/biobedynky

Vytvořeno 22.7.2010 11:01:39 | přečteno 3117x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load