Kam s poraněným zvířetem z volné přírody? To byla dosud v Libereckém kraji těžko řešitelná otázka. V západní části kraje se o tato zvířata snaží starat stanice Falco, která je však až z Litoměřic. Na východě pak pracuje záchranná stanice pro handicapované živočichy v Libštátě. Tato zařízení odvádějí perfektní služby. Pracují však v podmínkách neziskových organizací, řada činností je vykonávána dobrovolníky a jejich možnosti jsou značně omezené. Takové Frýdlantsko, Hrádecko, Českodubsko či okolí Liberce jsou pro ně navíc značně vzdálené. Vyjíždět 80 km pro sýkorku vypadlou z hnízda není právě ekonomické.
„Lidé z Liberce a blízkého okolí se při nálezu handicapovaného zvířete velmi často obracejí na naší zoologickou zahradu. Do té však není možné tato zvířata vzhledem k možnému přenosu nákazy umístit. Řešení se nabídlo v roce 2006 převedením bývalého Městského útulku v Liberci - Růžodole pod zoo. Ani v tomto zařízení, které se nově nazývá Centrum pro zvířata v nouzi při Zoo Liberec, však nejsou pro pomoc poraněným zvířatům z volné přírody vhodné podmínky a jednotlivé případy se řeší různými provizorii,“ řekl k problému ředitel liberecké Zoo David Nejedlo.
Zařízení v Růžodole se v minulých letech zabývalo především péčí o nalezené psy a kočky. Handicapovaným živočichům z volné přírody se snaží pomáhat až v poslední době. Přestože zdaleka ne každé zvíře, které je v přírodě nalezeno, potřebuje odbornou pomoc (vždy je nejlepší nejdříve kontaktovat odborníka a konzultovat s ním daný problém), je potřeba této služby velká.
V roce 2007 přijalo centrum 235 handicapovaných volně žijících zvířat, což je 4x více než v předchozím roce. Nejvíce bylo přijato ptáků. Jen poštolek bylo 45! Narůstající počty těchto zvířat již není centrum schopné dostatečně obstarat se současným vybavením a personálním obsazením.
„Problému s handicapovanými živočichy z volné přírody v Libereckém kraji jsem si plně vědom a proto jsem navrhl zastupitelstvu kraje poskytnout Zoo Liberec účelovou dotaci ve výši 1 mil. Kč, která bude využita k řešení tohoto problému,“ řekl náměstek hejtmana Libereckého kraje Radim Zika. „Finance budou využity na vybudování voliér, vybavení nového objektu pro malé savce, zakoupení automobilu pro převoz odchycených zvířat, mzdové a provozní náklady,“ přiblížil využití krajské dotace Zika.
Centrum v Růžodole se bude účastnit také preventivních terénních projektů. Například letos na jaře bude zajišťovat záchranný transfer obojživelníků při jejich migraci ve Starém Harcově.
Centrum pro zvířata v nouzi při Zoo Liberec
Ostašovská 570, Liberec 11
tel.: 485 106 412, 728 040 610
provozní doba: denně 7.00 hod -19.30 hod