Pokladnám měst a obcí přináší třídění odpadu nemalé příjmy, ušetří i na platbách za komunální odpad
Třídění odpadu je dobrý byznys. Většina měst a obcí se proto zapojila do kampaní za třídění. Díky separaci se totiž do jejich pokladen na konci každého roku dostane odměna v řádech stovek tisíc korun, města získávají i miliony. “Není to nepodstatná částka, v Litomyšli dostaneme asi 1,3 milionu korun,” říká Pavel Jiráň z odboru místního hospodářství. Stejnou částku přitom každoročně zastupitelé potřebují například na zdravotnictví. Podle Jiráně se díky třídění snižuje odvoz komunálního odpadu, a proto mohlo město snížit poplatky za něj zhruba o sto korun. “Ubývá nám komunálního odpadu,” potvrzuje Roman Slach z pardubického odboru životního prostředí. “Město perníku” dostane každý rok do městské pokladny za třídění příspěvek ve výši až 3,5 milionu korun. Kraje a obce za třídění odpadu neodměňuje stát. Peníze dostávají od společnosti Eko-kom. Spolupracují s ní všechny kraje v Česku kromě Jihomoravského. “Prostředky získáváme od firem, které mají ze zákona povinnost zpětného odběru obalů. Jimi pak dotujeme systém separovaného sběru odpadů v obcích,” uvádí ředitel oddělení komunikace Eko-komu Lukáš Grolmus. Eko-kom zprostředkovává odběr obalů všem společnostem, které si ho nejsou schopny nebo nechtějí zařizovat samy. Zároveň pomáhá i s kampaněmi na zlepšení třídění.
Výše finanční odměny pro města i obce za tunu odpadu se odvíjí od celkového množství vytříděného odpadu na obyvatele za rok. Více peněz dostávají malé obce, které mají do 4 tisíc obyvatel. Do aktivní spolupráce se společnostní Eko-kom se letos zapojil nově i Karlovarský kraj, který byl vloni v třídění v celé zemi poslední. “Firma má v kraji zajistit mediální kampaň k třídění odpadu na školách a zřizuje sběrné ukázkové dvory,” popisuje výhody spolupráce radní Karlovarského kraje Luboš Orálek.
Vytřídit víc chtějí letos i města sama, s Eko-komem uzavřely smlouvu například Semily a Frymburk, dohromady už s ním spolupracuje 5300 obcí v celém Česku. “Začali jsme letos, protože si uvědomujeme, že se to vždycky vyplatí,” říká Oto Řezáč, starosta Frymburku v Jihočeském kraji. Město se podle něj ale potýká s administrativou, která je se spoluprací spojená. Jediný kraj, kterému Eko-kom nepomáhá s osvětovou kampaní a radami obyvatelům ohledně třídění, je Jihomoravský.
Každý obyvatel jižní Moravy vytřídí zhruba 30 kilogramů odpadů ročně. Nejméně loni separovali v Karlovarském kraji, podle údajů Eko-komu tam každý člověk odnesl do kontejnerů na plasty, sklo, papír a další suroviny jen dvacet kilogramů. Průměrně přitom Češi zvládnou šestatřicet kilogramů na obyvatele za rok, v Libereckém kraji i šedesát. Česká republika je už nyní v recyklaci obalů jedna z nejlepších v Evropě. V roce 2005 dosáhla požadavků Evropské unie stanovených pro rok 2012.
Každý obyvatel Česka vytřídí zhruba 36 kilogramů odpadů ročně. Češi v tom patří k nejlepším v Evropě.
zdroj: Lidové noviny 24.8.2006