Novinky v Zoologické zahradě Liberec

nosál

Mláďata nosálů

Chovatelským úspěchem a zároveň radostnou událostí se stalo narození čtyř mláďat nosála červeného. Mladí nosálové přišli do Liberce v roce 2004 ze ZOO Zlín a Hodonín, vytvořili pár, který svou činorodostí a veselými kousky bavil hlavně dětské návštěvníky. Poslední dubnový víkend se z neposedné samičky stala zodpovědná matka, která přivedla na svět hned 4 potomky.

Nosál červený známý též pod názvem koati, patří mezi medvídkovité šelmy. Typickým znakem pro tohoto přibližně 50 cm měřícího savce je dlouhý zašpičatělý čenich. Srst je žlutohnědé barvy s nepříliš zřetelnými kroužky na dlouhém ocase. V přírodě ve dne slídí v nevelkých skupinách ve vegetaci a hledá vše co je k snědku. Nepohrdne bobulemi, houbami, hmyzem ani drobnými živočichy, jakými jsou například myši. Nosálové se často pohybují ve větvích stromů, kde vyhledávají i úkryt před nebezpečím a nocují v nich. Březost samic trvá 10 - 11 týdnů. Do stromových hnízd rodí 2 - 7 mláďat, která jsou po narození slepá.

Rozrostlá rodinka nosálů červených bude v liberecké ZOO k vidění za několik týdnů v novém výběhu. Ten se nalézá v těsné blízkosti pavilonu slonů, kde jsou v současnosti pekari páskovaní a aguti zlatý .

Reintrodukce orlosupů bradatých

Liberecká ZOO je zapojena do reintrodukčního programu na záchranu orlosupů bradatých. Od roku 2002 se podílí na reintrodukci, kdy je monitorováno vypouštění těchto vzácných dravců do volné přírody v různých částech Evropy. Posledním případem jsou dva letos narození a odchovaní ptáci v ZOO Liberec, kteří byli na začátku května vyvezeni do Rakouska. Podle informací z Vienna Breeding Center byl mladší umístěn na hnízdo s náhradními rodiči a bude vypuštěn 20. května v Argentera v Italských Alpách. Starší bude přesunut do Národního parku Sierra de Cazorla v Andalusii a zde vypuštěn 13. května. Orlosup bradatý je mohutný dravec s obrovskými křídly a typickým klínovitým ocasem. Je primárním mrchožroutem, ale také specialistou na velké kosti. V zobáku či pařátech je vynáší vysoko do vzduchu a pak je pouští na balvany či skály. Kosti se roztříští a orlosup požírá kostní morek.

Vytvořeno 15.5.2006 7:52:00 | přečteno 596x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load