Šetřit s vodou může každý

Že je voda společně se vzduchem a potravou nutnou podmínkou pro lidský život, víme již ze školních lavic. Pamatujeme si to ale i v dospělosti? Věnujeme dostatek pozornosti šetrné spotřebě? Máme představu, kolik vody máme k dispozici?

Zemský povrch je pokryt z více jak 2/3 vodou. Z tohoto množství je 99,7 % voda slaná a ledovce a jen 0,3 % vody jsou použitelné pro lidskou potřebu. Lidská populace se velmi rychle rozrůstá a s tím přibývá i zásahů do přírodního prostředí, které často narušují zákonitosti, jimiž se složitý mechanismus oběhu vody řídí. V průběhu 20. století se takovým neuváženým civilizačním rozvojem zničilo dohromady více přírodních zdrojů než za celá tisíciletí lidské historie. Jak tedy šetřit a chránit tento nutný a nenahraditelný přírodní zdroj?

Začít můžeme každý sám u sebe. Česká republika patří mezi země s poměrně nízkou spotřebou vody na jednoho obyvatele. Přispívají k tomu vhodné klimatické podmínky i technologická vyspělost. Spotřeba na obyvatele dosahuje 110 litrů denně (například v USA to je 300 litrů na osobu a den). To však neznamená, že bychom neměli s vodou šetřit a že se k ní chováme dostatečně hospodárně.

Podle odborníků je 70 % vody v domácnostech spotřebováno v koupelně a na toaletě a zbývající část při přípravě jídla a mytí nádobí. Chránit jednu z podmínek života samozřejmě neznamená přestat se mýt. Člověk by neměl v první řadě nechat unikat vodu zbůhdarma. Podle odborníků jsou největší ztrátou kapající kohoutky a netěsnící WC. Může tak uniknout až několik set litrů vody měsíčně v jedné domácnosti.

„Liberecký kraj je nositelem dvouletého projektu Regionální systém ekologické výchovy Libereckého kraje (ORSEJ), který byl podpořen ve výši 100 % celkového rozpočtu z Evropského sociálního fondu v České republice a ze státního rozpočtu České republiky, od ministerstva životního prostředí. Projekt má celkem 8 regionálních ekoporadem, které pořádají akce, kampaně a připravují informační materiály s cílem zvyšovat ekologické povědomí široké veřejnosti. Kampaň „Přírodní zdroje - voda“ je koordinována libereckou ekoporadnou, která byla zřízena při Společnosti pro Jizerské hory, o.p.s.,“ řekl k organizaci aktivit Radim Zika, náměstek hejtmana Libereckého kraje zodpovědný za životní prostředí, jehož resort projekt koordinuje.

V rámci kampaně proběhly již 2 exkurse za odborného doprovodu pracovníků Povodí Labe, s.p. do útrob jizersko-horských přehrad. Jejich cílem bylo ukázat, jak složitá cesta vody vede od pramene až do kohoutku v domácnosti a jak vzácná je voda, kterou bereme za samozřejmost.

Další 2 obdobné exkurse jsou připravovány: na sobotu 9. září do jablonecké přehrady Mšeno a v polovině října do bedřichovské přehrady.

Součástí kampaně je i anketa, jejímž cílem je zjistit, co vlastně lidé vědí o vodě, kterou doma používají, jestli ví, odkud pochází a v neposlední řadě, jak jsou spokojeni s její kvalitou. Anketu je možné vyplnit na www.ekovychovalk.cz. Na těchto webových stránkách lze nalézt bližší informace o připravovaných exkurzích. Ve druhé polovině října zde bude také vyhodnocení ankety.

ikona souboruAnketní lístek

Vytvořeno 24.8.2006 12:14:13 | přečteno 487x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load