Z vejminku mají ve STŘEVLIKU infocentrum

Farma s huculy, ovcemi, kozami a prasetem Edou je určitě nejoblíbenějším místem areálu Ekocentra Oldřichov v Hájích. Na návštěvníky tu ale čeká i 350 let staré hrázděné stavení či moderní budova s energeticky úspornými technologiemi. A nabídka zařízení pro ekologickou výchovu se neustále rozšiřuje!

Cílem pracovníků Střediska ekologické výchovy Libereckého kraje (STŘEVLIK) totiž je, aby od nich všichni odcházeli spokojeni. Snaží se, aby toho mohli návštěvníkům nabídnout co nejvíce. A že si k nim nachází cestu stále více škol, rodin s dětmi i třeba cyklistů, kteří míjí ekocentrum po oblíbené cyklostezce, je pro ně tou největší odměnou.

Loni byl bývalý vejminek přestavěn na informační centrum. Malé stavení, které bylo součástí zemědělské usedlosti staré více než 350 let, začalo od letošního jara sloužit zcela jiným účelům.

„Infocentrum je kontaktním místem pro návštěvníky areálu. Jeho prostřednictvím chceme ještě více otevřít naše aktivity veřejnosti, především pak rodičům s dětmi,“ vysvětluje ředitel ekocentra Radek Hromádka.

A co v bývalém vejminku dnes nabízí? Samozřejmostí jsou informace o místních aktivitách, areálu i Jizerských horách. Nechybí ekovýchovná literatura, dřevěné a textilní hračky od místních výrobců, rukodělné výrobky z chráněné dílny Domov z Liberce - Harcova, ale i místní pohlednice, turistická známka či drobné upomínkové keramické předměty. Občerstvit se každý může oblíbenými lažanskými bio-mošty.

Infocentrum je otevřeno v červenci a srpnu po celý týden od 9.30 do 16.00 hodin, v červnu a září pak ve stejném čase o víkendech.

A co dalšího oldřichovští pro návštěvníky připravují? Od podzimu začnou připravovat interaktivní přírodovědnou expozici zaměřenou na přírodu Jizerských hor.

„Hlavním jejím cílem bude probudit zájem o skrytá tajemství přírody. Návštěvník by měl po projití expozice vnímat přírodu pozorněji a z netradičního úhlu. Účelem nebude obsáhnout celý ekosystém, ale jeho detaily, kterých si venku v terénu většinou ani nevšimneme,“ přiblížil nový projekt Hromádka.

Na něj již ekocentrum získalo grant od Evropské unie, z programu na podporu přeshraniční spolupráce. Projekt totiž vzniká za pomoci saského ekocentra z Neschwitz. Rozsáhlá expozice bude hotova na jaře 2011.

Řadu dalších informací o areálu v Oldřichově v Hájích můžete nalézt na www.strevlik.cz . K návštěvě ekocentra jste srdečně zváni.

STŘEVLIK p.o.
Oldřichov v Hájích 5
Tel.: 482 360 011

Vytvořeno 12.6.2009 10:54:45 | přečteno 577x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load