Žabí festival 2011 v Oldřichově v Hájích

K začátku jara patří také stěhování žab do míst jejich rozmnožování. Za teplejších vlhkých nocí se probouzejí a hledají tůňky, rybníky nebo i větší kaluže, kde přivádějí na svět další generaci. Přetne-li však jejich putování frekventovaná silnice, zahyne spousta užitečných obojživelníků pod koly aut.

„Na obzvláště rizikových úsecích lze předcházet střetům žab s dopravou stavbou trvalých migračních zábran a podchodů či alespoň mnohem finančně dostupnějších přechodných zábran. Jejich stavbou a následným manuálním přemísťováním obojživelníků do místa rozmnožování se u nás zabývá řada organizací ochránců přírody,“ řekla ředitelka obecně prospěšné společnosti Suchopýr z Oldřichova v Hájích Alena Hlídková.

Žabí festival, akce k seznamování široké veřejnosti s životem a významem obojživelníků, proběhne letos již počtvrté. Suchopýr při ní postaví u Šolcova rybníka, který najdete mezi Oldřichovem v Hájích a Raspenavou, téměř 1 km dlouhé migrační zábrany.

„Žáby, které skončí v zakopaných nádobách před bariérou, pak budeme dvakrát denně sbírat a přenášet do nedalekého rybníka. Loni jsme takto ochránili od nebezpečné silnice více než 1 000 obojživelníků,“ vysvětlila Alena Hlídková. Od roku 2008 přemístili ekologové přes nebezpečnou komunikaci již 3 891 žab a čolků.

Pomoci při stavbě migračních zábran bude moci každý. Zdaleka ale nezůstane jen u samotné práce. Pro ty co přiloží ruku k dílu i ty co se přijdou jen podívat bude připraven zajímavý doprovodný program. Ten proběhne několik kilometrů od Šolcova rybníka v Ekocentru Oldřichov v Hájích. Pro děti i dospělé zde budou připraveny aktivity zaměřené na poznávání života obojživelníků, při kterých se zajímavou formou seznámí s jejich úlohou v přírodě. Návštěvníkům bude k dispozici i moderně vybavená laboratoř, kde se budou moci s pomocí binokulárních lup podívat na drobné vodní živočichy. Bude otevřeno místní infocentrum a nebude chybět ani občerstvení. Doprava mezi Šolcovým rybníkem a Ekocentrem Oldřichov v Hájích bude zajištěna.

Suchopýru s akcí pomůže další organizace z Ekocentra Oldřichov v Hájích Středisko ekologické výchovy Libereckého kraje (STŘEVLIK). Podílet se bude také Liberecký kraj.

Akce proběhne v sobotu 19. března 2011.

Plakátek k akci najdete ikona souboruZDE. Další informace pak na www.strevlik.cz .

Vytvořeno 15.3.2011 10:30:39 | přečteno 740x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load