Zapojte se do projektu Kola pro Afriku

Česká organizace Kola pro Afriku, obecně prospěšná společnost  byla založena Romanem Posoldou a Richardem Gazdou  počátkem roku 2012. Inspirací se staly charitativní organizace Jole Rider, pro kterou nějakou dobu pracovali při svém pobytu v Anglii (www.jolerider.org), a hnutí Bicycles for Humanity (www.bicycles-for-humanity.org).

Dostupnost škol v Africe je mnohdy velmi obtížná. Většina dětí chodí do školy pěšky, některé děti však do školy kvůli velké vzdálenosti nechodí vůbec.

Organizace Jole Rider sbírá opotřebovaná kola od anglických dárců a následně je odesílá dětem do Gambie. Díky podobným charitativním projektům tak v posledních letech přibývá dětí, které se ke vzdělání dostanou – na kole! Jole Rider odeslala do Gambie za uplynulých 6 let přes 9 000 kol. Přes 9 000 dětí má nyní neporovnatelně lepší šanci získat základní vzdělání.

České organizaci Kola pro Afriku se podařilo oslovit českou veřejnost a od začátku projektu se jim podařilo nasbírat na 3000 kol. Aktivita, která začala na severu Moravy, se postupně rozšiřuje po celé České republice, postupně tak vznikají ve městech a obcích sběrná místa, kam mohou dárci přinést nepotřebné, pokud možno funkční nebo opravitelné kolo. Kolo, které je pro českého člověka téměř u konce životnosti, má pro africké dítě obrovskou hodnotu. Sbírány jsou samozřejmě i nové nebo nepotřebné, avšak funkční náhradní díly, nářadí na kolo... Ne všechna jízdní kola se ale do Afriky hodí - nejvhodnějším typem jsou horská či jiná kola se širokým pláštěm.

Kola jsou postupně svážena do centrálního skladu, odkud budou následně expedována do místa určení, tedy do Gambie v Africe. Tam jsou kola rozdělována podle přísných kritérií. Žákům jsou však pouze zapůjčena, nestávají se jejich majetkem.

Středisko ekologické výchovy Divizna při Zoologické zahradě v Liberci ve spolupráci s libereckým občanským sdružením Faunus se tuto akci rozhodlo podpořit. Není to poprvé, co se do podobné spolupráce pouští. Například v roce 2010 pomáhalo SIRIRI o.p.s. při sbírce Brýle pro Afriku, rovněž s Faunus, o.s. dlouhodobě podporuje tábor pro opuštěné děti AMPO v západoafrickém státě Burkina Faso.

ikona souboruSběr kol bude probíhat v areálu Lidových sadů (Kulturního a společenského centra při ZOO LIberec) ve dnech: 24. září, 8. října a 22. října 2012 (vždy v době od 13 do 17 hodiny). Hledáme též dopravce, kteří by pomohli s převozem kol do centrálního skladu v Ostravě. Kontaktujte nás prosím na mailové adrese: koci@zooliberec.cz

Unikátním způsobem se akci se rozhodl podpořit také vozíčkář Radek Krupa, který na svém tříkolovém handbiku plánuje sám objet republiku. Pokud se mu to podaří, najede za měsíc 2 233 km a zdolá přitom vrcholy jednotlivých pohoří, u nás v Liberci Ještěd.

I Vy můžete podpořit dobrou věc. Více informací na www.kolaproafriku.cz, www.faunus.cz, www.divizna.eu . Akci můžete podpořit také tím, že o ní informujete své přátele a známé. Každý může pomoci!

Kontakt:
Ing. Aleš Kočí
vedoucí SEV DIVIZNA
Městské středisko ekologické výchovy při ZOO Liberec
Masarykova ul. 1347/31
Liberec 1, 460 01

tel.: 482 712 982
mobil: 732 172 295
e-mail: koci@zooliberec.cz
www.divizna.eu nebo www.zooliberec.cz/divizna

Vytvořeno 1.8.2012 11:20:21 | přečteno 1093x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load