ZÁŘÍ-MĚSÍC BIOPOTRAVIN NABÍZÍ BOHATSTVÍ V ROZMANITOSTI

zelenina

(31.8. 2006, Praha) Druhý ročník akce Září-Měsíc biopotravin zahájen. Projekt, v rámci kterého se během jednoho měsíce představí desítky ekologických farem a bioprodejen, má za cíl seznámit širokou veřejnost nejen s potravinami, produkovanými k přírodě šetrným způsobem, ale také s místy, kde vznikají.

Nevíte kam v září za babím létem? Nahlédněte do kalendáře www.mesicbiopotravin.cz.

Již druhým rokem se letos do akce Září-měsíc biopotravin a ekologického zemědělství zapojí desítky ekologických farem, výrobců, obchodníků a prodejců biopotravin po celé České republice. Zájemci si mohou vybrat - od výletů na ekofarmy, přes ochutnávky v prodejnách biopotravin, kurzy vaření, bio jarmarky a bio dožínky, až po filmová představení.

„Ekologičtí sedláci produkují potraviny v harmonii s přírodou - v nejširším slova smyslu. Jsou to vnímaví pozorovatelé ročních období či změn počasí a důvěrně znají ekosystémy svých farem. Rozmanitost, jak v každodenních činnostech farmy, tak v její produkci, je pro ekologické hospodaření přirozená“, doplňuje Zdeněk Perlinger, předseda svazu ekologických zemědělců PRO-BIO. „Cílem akce je informovat co nejvíce lidí o principech ekologického zemědělství, povzbudit je, aby ochutnali biopotraviny a na vlastní oči se přesvědčili, jak hospodaří ekologičtí zemědělci“, říká koordinátor akce pan Tom Václavík.

Hlavním koordinátorem akce je Svaz ekologických zemědělců PRO-BIO. Projekt finančně podpořilo Ministerstvo zemědělství, Nadace Avalon a sedm partnerů: BioCafe, bio nebio, Country Life, dm - drogerie markt, lavera, Pro-bio a Sluneční brána.

Desítky prodejen nabízejí ochutnávky

Třicet dva bioprodejen svazu PRO-BIO nabídnou v září zákazníkům ochutnávky a zvýhodněný nákup biopotravin. Více než 40 bio výrobků, mnohé z nich novinky na trhu, do speciální akce dodalo celkem dvanáct českých výrobců biopotravin a obchodníků.

V Praze to budou bioprodejny Albio, Country Life a Bezlepka, v Brně Zdravý život. Natural Centrum v Jihlavě kromě každodenních ochutnávek připravilo soutěže pro děti, Bazalka v Hradci Králové zase kurz vaření z biopotravin.

Ve všech 110 pobočkách dm-drogerie proběhnou od 15.9. do 17.9. tzv. akční dny dm a zákazníci budou mít možnost koupit si veškeré biopotraviny s 20% slevou, 15.září. navíc možnost ochutnávky.

Ještě jste nebyli na ekofarmě? V září k tomu budete mít desítky důvodů.

Během září otevřou pro veřejnost své „brány“ desítky ekologických farem a uspořádají speciální akce, jako „dny otevřených dveří“, pikniky, ukázku práce se zvířaty nebo na poli při sklizni, ochutnávky, procházky naučnými stezkami uvnitř farmy a přednášky. Budou organizovány regionální bio dožínky a bio jarmarky.

Již v sobotu 2.září si budou moci příznivci cyklistiky udělat výlet na jihočeskou ekofarmuBřezí paní Citterbartové a ochutnat její vyhlášené kozí bio sýry a pomazánky. Ten samý den proběhnou již šesté Ležnické biodožínky na farmě pana Bartoně v karlovarském kraji. Ve středu 6. září se můžete dokonce zúčastnit exkurze na ekofarmy do německé části Krušných hor. V neděli 10. září proběhnou hned dvě velké „bio akce“. Již tradiční bio dožínky na ekofarmě Country Life v Nenačovicích, jen 15 kilometrů od Prahy. Návštěvníci se mohou těšit na opravdu bohatý program: ochutnávku biopotravin s možností nákupu čerstvé bio zeleniny, bio nápojů, sladkostí, pečiva, losování tomboly, soutěže a hry pro děti nebo jízda na koních a ponících pro děti i dospělé. Další akcí v neděli 10. září budou Jihomoravské dožínky na Kyjovském Masarykově náměstí, kde v „Bio stanu“ čeká návštěvníky možnost ochutnání a nákupu biopotravin od regionálních ekofarmářů.

V pátek 15. a sobotu 16. září proběhne třináctý ročník Pražského biojarmarku, opět společně s dožínkovými slavnostmi, na Toulcově dvoře v Praze. Hlavní téma jarmarku? Bio maso. Pražáci si jistě nenechají tuto skvělou příležitost ujít a přijdou obdivovat, ochutnávat a nakupovat...do Prahy se sjedou nejlepší čeští bio farmáři.

PRO-BIO Liga pořádá 23.září Putování za biomoštem i biojehněčím na ekofarmu Zámecké sady Chrámce v ústeckém kraji.

Kozí sýry značky DoRa v typickém modrobílém obalu z moravské ekofarmy manželů Dobrovolných jistě zná řada příznivců bio. V sobotu 23. záři si ale budou moci zajet do Ratibořic a podívat se nejen na stále se rozrůstající stádo koz, ale také poodhalit výrobní tajemství chuti kozích sýrů a pomazánek.

Výlet do Ratibořic můžete spojit s návštěvou BIO zemědělského dne na biofarmě pana Josefa Sklenáře v Sasově kousek od Jihlavy. Jeho bio uherák je již vyhlášený, určitě se bude ochutnávat i šunka. Kromě toho si budou moci návštěvníci zasoutěžit, projet se na koni a prohlédnout si farmu.

Biojarmarky nabídnout bohatství v rozmanitosti

V pátek 29. a sobotu 30.září se mohou Brňáci těšit na jubilejní 15. Brněnský biojarmark. Proběhne tradičně na Zelném rynku a své bio produkty letos přijede nabídnout rekordní počet ekofarmářů a bio výrobců. Po oba dny si budou moci zájemci udělat autobusovou exkurzi na ekofarmy v okolí Brna - pořádá ZO ČSOP Veronica. V rámci Brněnského biojarmaku proběhne v pátek večer jednak slavnostní vyhlášení soutěže Střihněte si bio, kterou organizovala Hnutí duha, a hned potom bude následovat lahůdka: „Filmový večer k sežrání“ - jedinečná filmová přehlídka dosud v Česku nepromítaných filmů s tématikou udržitelného zemědělství, problémů průmyslového zemědělství, ekologie a jídla. Dobře se na akci vyspěte, promítat se bude až do rána!

Ještě v sobotu 30. září proběhne v Náměšti nad Oslavou první tamní biojarmark se soutěžemi, ochutnávkami a představením regionálních ekofarmářů.

Biojarmark v Chrudimi má také tradici, letos proběhne již 6.ročník. Na hlavním náměstí připravilo 4. října Občanské sdružení Šance pro Tebe prodej a ochutnávka bioproduktů a biopotravin, soutěže pro děti, informační panely, hudba a další atrakce.

Tradici biojarmarků letos začínají vytvářet i na Vysočině. V pátek 6. října proběhne ve Žďáře nad Sázavou a o den později, v sobotu 7. října, na jihlavském Náměstí Svobody. Jihlavský biojarmark nabídne produkty z biofarem, předvádění starých řemesel a doprovodné kulturní akce - divadlo a lidové písně.

Všechny cesty vedou...na internet

Podrobnosti o všech vyjmenovaných akcích a mnohé další je možno nalézt na www.mesicbiopotravin.cz. Kromě toho také spoustu tipů na aktivity v září, argumenty proč kupovat biopotraviny, recepty na bio jídla a adresy bioprodejen a ekofarem. Více také na www.biospotrebitel.cz, na www.biopotraviny.info najdete aktuální reportáže z českých ekofarem.

Další informace u koordinátora akce Měsíc biopotravin:
Mgr. Tom Václavík,
PRO-BIO prodej a marketing biopotravin
Tel.: +420 541 263 456, 777 082 448
E-mail: tom.vaclavik@pro-bio.cz,
www.mesicbiopotravin.cz

Vytvořeno 1.9.2006 14:07:35 | přečteno 1002x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load