Zpráva o podzimním úklidu Českého ráje

V říjnu proběhl již 19. ročník posezónní akce „Podzimní úklid Českého Ráje“, kterou pořádá outdoorová agentura Outdoor Discovery. Jedná se o třídenní pracovní aktivitu zaměřenou na odstraňování erozních škod na značených stezkách, úklid nepořádku po turistech, likvidaci černých skládek po místních nebo i na ochranu krajinného rázu regionu.

Brigády se účastní zaměstnanci a spolupracovníci agentury a jejich přátelé. Pracují bezplatně. Náklady akce hradí agentura Outdoor Discovery.

Agentura Outdoor Discovery je podnikatelský subjekt, není ochranářskou nebo ekologickou organizací. Tuto „ochranářskou“ brigádu pořádáme proto, že nám není lhostejný stav přírody a krajiny Českého ráje - kraje, který máme rádi a ve kterém již přes dvacet let uskutečňujeme sportovně-turistické programy pro hosty od nás i z mnoha zemí Evropy. 

Rádi konstatujeme, že turistů, kteří po sobě žádné odpadky nezanechají, stále přibývá. Odporné kouty plné haraburdí i černé skládky v krajině postupně mizí. Můžeme se tak víc soustředit na opravy turistických cest a stezek, které jsou pro turistický region naprostý základ. Bohužel jsme stále jedinou agenturou, která v Českém ráji nejenom podniká, ale zároveň se systematicky snaží dopad turistiky na krajinu a přírodní prostředí minimalizovat.

Letošní brigáda 

Špatné počasí se podepsalo na účasti: brigády se zúčastnilo 42 zaměstnanců, instruktorů, spolupracovníků a přátel agentury. Ti zde odpracovali téměř 490 brigádnických hodin. Stravování a ubytování účastníků a náklady na organizaci akce uhradila Outdoor Discovery. 

Kromě již tradičního úklidu nepořádku na turistických trasách na Maloskalsku a Hruboskalsku jsme po dohodě se Správou CHKO v údolí Žehrovky zbudovali nebo opravili šest mostků přes mokřady a prameniště, které tu překonává turistická trasa, opravili a vyčistili 2 studánky. Na Prachově jsme pomohli s opravou schodů na vyhlídkovém okruhu. Na červené turistické značce z Malé Skály na Pánovo pole jsme opravili a doplnili několik terénních stupňů a jeden můstek. Ve svahu nedaleko Pánova pole jsme odstraňovali dožilou lesáckou oplocenku. Po dohodě s panem místostarostou Šálkem jsme vyčistili okolí hruboskalského hřbitova. Brigáda byla uspořádána v koordinaci se starosty obcí, Správou CHKO Český ráj a Lesní správou Ještěd LČR.

O výsledcích naší ekologicky zaměřené iniciativy podává krátký přehled tato ikona souboruZPRÁVA.

Naši iniciativu neplatí daňoví poplatníci. Na tuto brigádu nečerpáme žádné finanční prostředky ze státních, „evropských“ nebo nějakých podobných fondů.

Kontakt:
Veronika Nevrklová
manažerka nestandartních akcí
Outdoor Discovery s.r.o.
Ostrovského 36 B
150 00 Praha 5
e-mail: mail@discovery.cz


Vytvořeno 2.12.2016 14:19:28 | přečteno 3052x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load