Výzva cílí na komplexní projekty modernizace vzdělávacích environmentálních center. Typovým projektem je úprava či změna zázemí centra environmentálního vzdělávání, při níž dojde ke snížení konečné spotřeby energie, k instalaci obnovitelných zdrojů či k realizaci adaptačních opatření na změnu klimatu. Podstatné je přitom to, aby provedená opatření našla své využití v rámci nabídky vzdělávacích programů daného ekocentra.
Ve Výzvě Podprogramu A na podporu projektů nestátních neziskových organizací působících v oblasti ochrany životního prostředí a udržitelného rozvoje pro rok 2020 budou podporovány neinvestiční projekty v 11 tématech se zaměřením na ochranu přírody a biologické rozmanitosti, vliv životního prostředí na lidské zdraví, adaptaci na klimatickou změnu a na inovace v rámci environmentálního vzdělávání.
V oblasti EVVO budou podporovány zejména inovativní programy (nové EV programy zaměřené na ekologický provoz škol a domácností, environmentálně odpovědné jednání, přímý kontakt dětí s přírodou, udržitelnou architekturu a urbanismus, zahradně-krajinářskou tvorbu a udržitelnou veřejnou zeleň, dále pak na propojování konceptu EVVO se zoopedagogikou, lesní pedagogikou, místně zakotveným učením, s montessori, daltonskou, waldorfskou pedagogikou, edutainment apod.). Podpora bude směřovat také k propojování EVVO se sociální oblastí.
Národní síť EVVO je dotační program Ministerstva životního prostředí, jehož cílem je plošně podpořit realizaci ekologických výukových programů v České republice. Podpora ve výši 50 - 200 tisíc korun je určena zejména pro ekocentra..
V průběhu února 2018 mohou obce, školy, neziskové organizace, právnické i fyzické osoby zažádat Liberecký kraj o dotaci na projekty v oblasti ochrany životního prostředí, ekologické výchovy a dlouhodobé práce s mládeží. V Dotačním fondu Libereckého kraje je k dispozici celkem 5,4 milionů korun.
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody vyhlásila již šestnáctý ročník grantového programu ekologické výchovy dětí v Libereckém kraji. Žádosti mohou podávat školy a organizace pracující s mládeží. Cílem programu je podpořit tyto organizace v jejich záměrech z oblasti ekologické výchovy dětí.
Ministerstvo životního prostředí vyhlašuje výzvu v Programu pro nestátní neziskové organizace – Podprogram A. V roce 2018 MŽP podpoří neinvestiční projekty se zaměřením na ochranu přírody a biologické rozmanitosti, adaptaci na klimatickou změnu a na environmentální vzdělávání.
Pořídit si na školní pozemek bylinkovou zahrádku, zahradní jezírko, tee-pee nebo včelí úl už nemusí být pro školy jen sen. Mateřské a lesní školky, základní školy i ekocentra se nově mohou ucházet až o půl milionu korun na úpravu venkovních areálů v přírodním stylu.
Na činnost středisek ekologické výchovy, různorodé ekovýchovné akce, projekty a materiály, ale také na dlouhodobou práci mysliveckých, rybářských a včelařských kroužků a oddílů mladých ochránců přírody jsou určeny dotace z Dotačního fondu Libereckého kraje, z programů 8.1 a 8.4.
Grantová řízení pro nestátní neziskové organizace
Státní fond životního prostředí
- Program podpory environmentálního vzdělávání, osvěty a poradenství
- Program podpory ozdravných pobytů dětí