Příštím Městem stromů se může stát i vaše město!

Města, která pro své obyvatele připravují kampaň zaměřenou na stromy a ochranu přírody, mají až do 5. června 2013 možnost přihlásit se do celostátní soutěže Město stromů. Soutěž letos již po osmé vyhlašují Nadace Partnerství a město Strakonice. Cílem soutěže je motivovat města, aby vytvářela zelenější, zdravější a příjemnější prostředí pro lidi a zároveň je do této činnosti aktivně zapojovala. Inspiraci pro práci s veřejností, řešení konfliktních situací, péči o městskou zeleň mohou starostové měst i zaměstnanci úřadů zdarma načerpat na odborném semináři, který se uskuteční 14. května 2013 v Brně. Podrobnější informace o soutěži i semináři jsou dostupné na www.nadacepartnerstvi.cz/mestostromu.

Do soutěže se mohou zapojit všechna města na území České republiky. „Jejich úkolem je vypracovat návrh osvětové kampaně inspirované stromy a přírodou. Vítězné Město stromů porota vybere v červnu, na podzim v něm aktivity odstartují a potrvají další rok,“ vysvětluje konzultantka soutěže Hana Zuchnická z Nadace Partnerství. Vítěz soutěže bude moci během této doby oficiálně užívat titul Město stromů.

„Zástupci měst, kteří se zajímají o trendy v péči o zeleň, se mohou zdarma zúčastnit květnového semináře. Odborníci na práci s veřejností během něj vysvětlí, jak komunikovat s obyvateli a jak je zapojit do plánování městských prostranství, například parků. Arboristé zase v terénu prakticky předvedou, jak se správně ošetřuje strom,“ říká Hana Zuchnická. Seminář se uskuteční 14. května v areálu Otevřené zahrady v Brně a svým zaměřením se hodí pro starosty, místostarosty, úředníky z odborů životního prostředí a další zaměstnance místní samosprávy. Kapacita je omezená, a proto se mohou zájemci o seminář přihlásit již nyní na adrese hana.zuchnicka@nap.cz.

Cílem soutěže i odborného semináře je povzbudit města, aby zlepšovala své životní prostředí a zároveň k těmto aktivitám přizvala i své obyvatele.„Zajímavé a zábavné akce kampaně by lidem měly ukázat, že pečovat a chránit stromy a přírodu nemusí být nuda. Společná výsadba stromů, úklidová brigáda nebo plánování proměny veřejného prostranství podpoří vztahy mezi lidmi a organizacemi i pocit sounáležitosti s místem,“ dodává v závěru Hana Zuchnická.

Nadace Partnerství odborné semináře pořádá za finanční podpory Revolvingového fondu MŽP.

Prvním Městem stromů se v roce 2006 stala Kroměříž. V následujících letech štafetu převzala města: Tachov, Krnov, Havířov, Broumov a Uherské Hradiště. Současným držitelem titulu je až do října 2013 Praha 10.

Bližší informace o soutěži Město stromů: www.nadacepartnerstvi.cz/mestostromu

Vytvořeno 25.4.2013 14:40:05 | přečteno 1464x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load