Science bomba v Liberci - supermoderní centrum iQLANDIA ožívá, robot Thespian se už učí mluvit

Supermoderní science centrum iQLANDIA s 3D planetáriem, jedinečně pojatými expozicemi a stovkami interaktivních exponátů otevírá poslední březnový víkend na severu Čech, v Liberci,“ přesně 29. března. Potkáte tu mluvícího humanoidního robota Thespiana, jediného v ČR, absolvujete pravý kosmonautický výcvik nebo se vydáte do nitra planety. V iQLANDII zkrátka najdete odpovědi na všechny otázky, které jste si kdy položili. Slavnostní otevření se koná 28. března za účasti pozvaných osobností, včetně členů Rady Libereckého kraje.

V deseti interaktivních expozicích si můžete na vlastní kůži vyzkoušet na čtyři stovky exponátů. „Návštěvníci absolvují kosmonautický výcvik, prožijí ohnivou bouři i tanec blesků nebo zjistí, jak fungují věci, které každý den používají,“ říká ředitel iQLANDIE Pavel Coufal. V každé místnosti bude k dispozici lektor, který jednotlivé exponáty na požádání osobně představí.

První humanoidní robot v ČR i 3D planetárium

Velkým lákadlem bude humanoidní robot, jediný v Česku. „Dobrý den, jmenuji se Thespian,“ uvítá návštěvníky iQLANDIE 175 centimetrů vysoká ikona centra. Kromě toho, že Thespian umí mluvit, dokáže i gestikulovat a používat mimiku.

 iQLANDIA láká také na nejmodernější české 3D planetárium, vybudované v kupoli na samém vrcholu centra. Stačí se uvelebit v jedné z padesáti pohodlných sedaček, nasadit si 3D brýle a vydat se na fascinující let vesmírem. „Díky technologii trojdimenzionálního promítání na kulovou plochu se řadí mezi světovou špičku,“ dodává Coufal.

 Centrum nabízí pro návštěvníky i další služby – komu vyhládne, může zajít do restaurace, k dispozici je i iQShop, který nabídne upomínkové předměty i vybavení na domácí experimentování. Hned před vchodem je prostorné parkoviště pro auta a autobusy. Objekt je bezbariérový.

  iQLANDIA vyrostla během patnácti měsíců nedaleko centra Liberce a vyšla na 380 milionů korun. Slavnostní otevření je nachystáno na 28. března, ten den se totiž narodil velký český myslitel Jan Amos Komenský. Pro veřejnost se centrum otevře o den později.

 „Věřím, že iQlandia přivede do Liberce a Libereckého kraje nové turisty a rekreanty a že společně s novou Oblastní galerií Lázně nabídneme hostům kvalitní balíček zážitků,“ uvedla za Nadaci Škola hrou Lidie Vajnerová s tím, že tento „poznávací“, zatím dvojbalíček, by se mohl samozřejmě ještě rozšiřovat. „Záleží na zájmu podnikatelů v oblasti kultury a cestovního ruchu v našem regionu,“ dodala.

Více informací naleznete zde:

Kontakt:
Tel.: +420 485 249 924
E-mail: info@iQlandia.cz
www.iqlandia.cz

Kontakt pro bližší informace:
Lenka Gecková, communication
GSM: +420 776 828 390
E-mail: geckova@parliamo.cz
www.parliamo.cz

Vytvořeno 11.3.2014 13:04:09 | přečteno 977x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load