V iQparku mohou děti experimentovat s vodou

Novou expozici o vodě slavnostně otevřeli v IQ parku libereckého Centra Babylon.

Dokážete si představit množství vody ve vašem těle? Zajímá vás, jak funguje Archimedův zákon? Napadlo vás někdy, jak vlastně funguje splachovací záchod? Všimli jste si, kolik se utopí vodáků pod jezem? Víte, jak funguje dodávka vody až ke kohoutku? Chcete si vytvořit velký vodní vír nebo přefiltrovat a vyčistit špinavou vodu?

Na všechny předchozí otázky spolehlivě odpoví nová expozice science centra iQpark „Voda“.

Ve spolupráci s největším českým dodavatelem vody společností Veolia voda ČR byla vytvořena expozice věnovaná právě vodě, vodním zdrojům a fyzikálním zákonům spojeným s vodou.

Na desítce nových interaktivních exponátů přibližuje expozice vlastnosti vody, princip vodovodu nebo chování tělesa ponořeného do kapaliny. Pozorovat tak lze třeba velký koloběh vody - od spadnutí srážek, přes vsakování, úpravu a transport vody, čištění až po její cestu do moře a výpar do oblaku.

Exponáty ukazují i možné úspory vody, která se zřejmě brzy stane nedostatkovým zbožím.

K porovnání je tak třeba spotřeba vody v domácnostech, které vodou šetří nebo naopak plýtvají. Prakticky si můžete vyzkoušet čerpání vody do vodojemu a poté do nejvyšších pater domu a názorně pochopit, jak se voda dostává až do kohoutku.

Od podzimu navíc k expozici přibude i lektorský program pro školy.

Zdroj: www.kraj-lbc.cz

Vytvořeno 8.9.2009 8:27:48 | přečteno 2718x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load