Navigace

Školy a pedagogové

 

Jak na ekovýchovu? Vyražte do přírody s Lesy ČR!

Putování s knížetem Rohanem

Ve školních lavicích či doma u televize se mohou děti o lese dozvědět mnoho zajímavého. Vlastní návštěvě lesa se to ale zdaleka nemůže vyrovnat. A to platí ještě více, když je poznávání „na vlastní kůži“ ve společnosti těch, kteří se o les starají. Vzdělávání o lese ve všech souvislostech je známo pod pojmem Lesní pedagogika. Ta je založena především na prožitku zprostředkovaném „lesními pedagogy“ přímo v lese. Řídí se mottem: „O lese učit v lese.“

Lesní pedagogikou se dlouhodobě zabývá také státní podnik Lesy České republiky. Jedním z jeho důležitých poslání je totiž vychovávat z mladé generace lidi, kteří se budou v lese nejen dobře cítit, ale budou lesu rozumět a chránit jej.

Jaké aktivity liberecké krajské ředitelství Lesů ČR a jemu podřízené lesní správy nabízejí?

Nejčastější formou výuky jsou celodenní lesní vycházky s naučně zábavným programem pro školní kolektivy. „Akce pro děti ze základních či mateřských škol se mohou konat v jakýkoliv všední den, nejlépe na jaře či podzim. Termín, místo i náplň programu si může učitel s námi domluvit na základě svých možností a potřeb. Programy jsou poskytovány zdarma,“ sdělila Eva Kajzarová, která má lesní pedagogiku na krajském ředitelství na starosti. Školám či jiným kolektivům nabízí liberecké Lesy ČR také odborné besedy a výukové pomůcky.

Při výletech s dětmi můžete využít lesnické naučné a prožitkové stezky Lesů ČR. Příjemný den můžete strávit například prohlídkou sychrovského zámku. Po prohlídce vyjdete brankou ze zámeckého nádvoří a ocitnete se v krásném smíšeném lese, kde se po síti lesních chodníčků projížděl svou oborou kníže Kamil Rohan. Tato významná osobnost vás bude provázet naučnou stezkou Lesní putování s Kamilem Rohanem. Můžete se zde dozvědět mnoho zajímavého o historii i současnosti místních lesů, ale také o fungování lesního ekosystému.

V obdobném duchu byly připraveny další dvě naučné stezky. Lesnickou naučnou stezku Sokol najdete u Kočičí studánky nedaleko Petrovic. U Martinických rybníků mezi Martinicemi v Krkonoších a Jilemnicí se můžete poučit na naučné stezce U mlejna. Ta přibližuje význam vody v krajině a další souvislosti v lesních ekosystémech.

„Nové naučné stezky budou dokončeny také letos. Jedna povede z Liberce - Ostašova na Ještědský hřeben, druhá bude u Karlova pod Ještědem. K výuce o dřevinách bude nápomocno malé jizerskohorské arboretum na Černé studnici,“ doplnila letošní rozšíření nabídky Kajzarová.

Máte-li chuť vyrazit o víkendu s dětmi na den plný zábavných soutěží a her a sami se něco přiučit, jste zváni na Dny s Lesy ČR. Akce jsou vhodné jak pro rodiny s dětmi, tak pro dětské kolektivy. Na jaře je takový program pravidelně pořádán v areálu hejnické lesnické střední školy. Letos tam proběhne v sobotu 23. května 2009. Letní prázdniny pak mohou děti zakončit na Lesnickém dni v Panském lomu. Do Liberce - Horního Hanychova je každý zván v sobotu 29. srpna 2009.

Bližší informace můžete získat na www.lesycr.cz popř. se můžete obrátit přímo na Ing. Evu Kajzarovou (tel. 485 113 052, kajzarova.oi36@lesycr.cz).

Vezměte děti do lesa a učte je vnímat přírodu všemi smysly!

Vytvořeno 5.3.2009 10:51:16 | přečteno 3367x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load