M.E.D.věd - Centrum pro rodinu M.E.D.

Adresa: Tyršova 380, 513 01 Semily

Kontaktní osoba:
Lenka Hřibová
E-mail: lenka.hrib@volny.cz
Tel.: +420 776 077 186
http://medvedsemily.webnode.cz/

M.E.D.věd nabízí rodinám a žákům mateřských a základních škol z bytovek a panelových domů možnost zažít romantický prostor dřevěnky a zahrádky při aktivních rukodělných činnostech a zahradnických pracích.

Mateřství Ekologie Dětství říme dřevěnkám - to je výchozí idea malého ekostřediska v památkově chráněné dřevěnce s přilehlou zahrádkou v Jílovecké ulici v Semilech. Provozuje ho Centrum pro rodinu M.E.D., jehož hlavní náplní je provoz mateřského centra v Domě dětí a mládeže. To se zabývá prevencí sociálního vyloučení osob pečujících o nejmenší děti.

Častou aktivitou sdružení jsou různé kampaně (TOP - Týden opravdových plen, Bio a Fair Trade, Týden mobility, Víte s čím si hrajete?,…). Ty jsou často spojovány s rukodělnými dílničkami a slavnostmi.

Od roku 2009 nabízí středisko ve své dřevěnce také programy pro školní kolektivy. Cílovou skupinou jsou především žáci MŠ a 1. stupně ZŠ. Programy jsou nabízeny hlavně školám z blízkého okolí. Nejbližší ekocentra se totiž nacházejí až v Sedmihorkách, Liberci a Oldřichově v Hájích.

Za první rok proběhlo celkem 50 programů pro školní kolektivy (s tématy Květ - svět, Ovečkování, Skřítek hospodáříček, Páté přes deváté - zdravá životospráva?). Pravidelně na návštěvu „babičky a dědečka do chaloupky“ chodí děti MŠ Luční, ZŠ I. Olbrachta a ZŠ Dr. L. Riegra. Poděkování určitě patří vyučujícím za spolupráci a leckdy i trpělivost a pochopení (organizační problémy, zatápění v kamnech atd.). Těší nás, že některé třídy zažily dřevěnku v průběhu roku - dubnové připravené záhonky, ve slunném září přivoněly bylinkám a ochutnaly „úrodu“ (např. dumlík), v zimě zažily teplo živého sálajícího ohně…

Abychom jen nostalgicky nehleděli do minulosti, rozšířili jsme nabídku prográmů i o současnou „zelenou“ inspiraci. V Týdnu pro Zemi jsme nabídli školám seznámení s tvorbou „zeleného“ výtvarníka a architekta F. Hundertwassera, v teplých a hlavně slunných červnových dnech jsme umožnili dětem hrátky se solárními hračkami (a samozřejmě jednoduché seznámení s možností využití této věčné energie).

Ekocentrum je členem Sítě Mateřských center, Českého svazu ochránců přírody a Národní sítě EVVO. Nabízí programy pro MŠ a ZŠ.

Nabídku semilského střediska můžete nalézt ikona souboruZDE

 
Vytvořeno 2.7.2010 11:24:06 | přečteno 5103x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load