Navigace

Školy a pedagogové

 

Květen bude měsícem školních zahrad

e

Školy po celém světě v květnu vzdávají hold svým zahradám. Pestrou škálu možností, jak zahrady využívat, zkoumají formou her, praktické výuky či netradičních setkání. Zapojit se mohou jakékoliv mateřské, základní i střední školy. Průvodce aktivitami venku je volně ke stažení.

Typický český školák stráví venku ve všední den průměrně 1 hodinu a 41 minut, zatímco na internetu, hraním her nebo sledováním televize stráví denně 4 hodiny 14 minut. Výzkum také ukázal, že během výuky se dostane ven jen menšina dětí (nejčastěji na hřiště, v 8 % případů). Pobyt venku je přitom pro získávání zkušeností s okolním světem pro děti zásadní. 

Právě na to se snaží upozornit květnová kampaň Měsíc školních zahrad, každoročně vyhlašovaná Mezinárodní asociací školních hřišť a zahrad (ISGA), a vybídnout školy k aktivitě. Možností, jak děti zaujmout praktickou činností venku na školní zahradě, je nepřeberně. Při výuce venku lze výborně propojit teorii s praxí, vést děti k rozvíjení vztahu k okolí, k ekologii. Stejně tak může být zahrada skvělým místem pro tvořivé aktivity a hry nebo setkávání komunity lidí, kteří ji sdílejí. Záleží jen na představivosti každé školy. Na zahradě je možné strávit hodinu, den nebo celý týden.

dsc 0001, obrázek se otevře v novém okně

Na internetových stránkách www.mesicskolnichzahrad.cz lze najít plno zajímavých nápadů na to, jak Měsíc školních zahrad s dětmi prožít. Jedním ze zdrojů inspirace může být Průvodce aktivitami venku, který používají školy zapojené do svátku školních zahrad po celém světě. V neposlední řadě se můžete inspirovat mezi sebou. Stačí nahlédnout do kategorie Chci se zapojit, kde jsou všechny potřebné informace.

www.mesicskolnichzahrad.cz

Vytvořeno 4.4.2018 10:43:40 - aktualizováno 4.4.2018 10:51:55 | přečteno 723x | tereza.pokorna
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load