Navigace

Školy a pedagogové

 

Výukové materiály k projektu Stromy svobody

22770500 514221982272652 5068883690728482375 o

Stromy svobody jsou živoucí připomínkou našich dějin. Zapojte žáky do jejich mapování, péče, výsadeb a zasejte tak první semínko pocitu sounáležitosti s touto zemí. A můžete k tomu využít výukových materiálů pro první i druhý stupeň ZŠ, včetně metodických pokynů pro učitele.

Výsadba tisíců Stromů svobody především v letech 1918 a 1919 je naprosto unikátním počinem, který v historii naší země nemá obdoby. Příběhy spojené s jejich výsadbou potom ohromí svou silou. Stromy vysazené s veškerou slávou — hudbou, proslovy nejvyšších představitelů obcí, sokolskými a národními kroji, průvody rodáků, školními dítky recitujícími básně… A současně s tím stromy, které vysadil táta se svým malým synem z radosti, že se po čtyřech letech vrátil z válečného zajetí, se vzpomínkou na padlé kamarády. Stromy svobody jsou nádhernou živoucí připomínkou našich dějin — vzniku první samostatné Československé republiky.

Pohlédněme společně s našimi dětmi do jejich korun a pokusme se jim vysvětlit nevysvětlitelné — tu obrovskou radost ze svobody, úlevu z konce války, naději v lepší život. A možná se nám podaří malý zázrak — zasít první semínko pocitu sounáležitosti s touto zemí, jejími obyvateli a krajinou.

Na solitérním vzrostlém stromu lze demonstrovat mnoho z toho, co zaznělo v hodinách prvouky a přírodovědy, a doplnit znalosti nové. Na příkladu stromu historicky svázaného s obcí a jejími obyvateli lze v dětech utvářet pozitivní vztah k přírodě. Stromy svobody jsou ideálním objektem, na kterém lze názorně ukázat hledání souvislostí ekologických, historických i lidských. Kdoví, možná zrovna pradědeček některého z žáků tento strom sázel a tatínek si hrál v jeho stínu…

ZAPOJENÍ DO KAMPANĚ STROMY SVOBODY 1918—2018

O veškeré zjištěné informace o vašem Stromu svobody se nezapomeňte podělit na www.stromysvobody.cz, kde můžete strom zaregistrovat do interaktivní mapy. Upozornit na něj ale můžete také na webových stránkách obce a školy, či označením přímo na místě. Zapojte se i do dalších fází naší kampaně Stromy svobody 1918—2018. Pro váš strom můžete získat památkovou ochranu (pokud ji ještě nemá). Pokud je třeba, můžete požádat o jeho odborné ošetření. Zapište se do historie vaší obce a vysaďte si u příležitosti 100. výročí založení republiky nový Strom svobody! Veškeré potřebné informace najdete na webu kampaně.

Sdílejte své zkušenosti s hledáním Stromů svobody a inspirujte se nápady dalších škol na facebookových stránkách kampaně www.facebook.com/stromysvobody.

www.stromysvobody.czVytvořeno 6.12.2017 15:08:02 | přečteno 1024x | tereza.pokorna
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load