16. ROČNÍK EKOLOGICKÝCH DNŮ OLOMOUC BUDE ZAHÁJEN PO VELIKONOCÍCH.

Slavnostním varhanním koncertem ruských varhaníků Alexeje A. Parshina a Eleny Tsybko bude v úterý 18.4. (20:00) v Chrámu Svatého Michala zahájen již 16. ročník festivalu ekologických aktivit “Ekologické dny Olomouc - EDO”. Již několik let tento festival navštěvuje více jak 20000 lidí a EDO se tak staly nejnavštěvovanější akcí zaměřenou na zvýšení ekologického povědomí veřejnosti v České republice. Účastníky programu čeká celá řada besed, aktivit v přírodě a krajině Hané, exkurzí, programů pro školy, výstav, seminář věnovaný problematice našeho vzdělávání, tradiční Ekojarmark a celá řada kulturních pořadů. Festival pořádá Město Olomouc prostřednictvím svého Střediska ekologické výchovy při Odboru životního prostředí (Sluňákov).

Zajímavý program je vázán na druhý ročník fotografické soutěže EDO, tentokrát s tématem “Od země přes kopec do nebe aneb poutník v krajině”. V pátek 21.4. od 16 hodin se v Divadle hudby osobně představí autoři nejlepších souborů fotografií a z nich po společné diskusi mezi zúčastněnými soutěžícími, porotci a přítomnými diváky nakonec porota vedená Jindřichem Štreitem vybere vítěze, kterému bude předán finanční dar v hodnotě 10000,- Kč. Nejlepší fotografie, které byly zaslány do soutěže mohou zájemci zhlédnout na rozsáhlé fotografické výstavě v Uměleckém centru Univerzity Palackého v Olomouci. Soutěžní fotografie jsou doplněny stovkou fotografií od uznávaných autorů Markéty Luskačové, Andreje Bána, Jindřicha Štreita a Piotra Szymona, který tragicky zahynul a jehož památce je letos výstava i soutěž věnována. Na soutěžní odpoledne potom naváže komponovaný kulturní večer Václava Cílka a jeho hostů Miloše Šejna, Františka Skály a Jiřího Zemánka, jehož aktivity byly inspirací pro letošní téma fotografické soutěže. Program oživí svými písněmi Tomáš Kočko.
Večera se zúčastní také geobotanik Jiří Sádlo, který druhý den vykoná skutečnou pouť s lidmi po lužním lese Litovelského Pomoraví. Pouť bude zahájena před stavbou zcela unikátního nízkoenergetického domu v Horce nad Moravou, který bude v budoucnu sloužit dětem a návštěvníkům jako pobytové středisko ekologických aktivit a také jako turisticko informační centrum CHKO Litovelské Pomoraví. Cestou říční nivou se účastníci dozvědí informace o řece Moravě, lužním lese a jeho protipovodňových funkcích. Cesta bude vést i kolem hráze protržené letošní povodní s objasněním její funkce v souvislosti se zcela mylnými prvotními domněnkami o příčinách jejího narušení.
Besedy v Divadle hudby a Uměleckém centru UP (22.-24.4) umožní setkání s celou řadou známých osobností naší vědy a společenského života. Účast přijali Václav Bělohradský, Jiří Fiala, I. M. Havel, Stanislav Komárek, Zdeněk Konopásek, Zdeněk Kratochvíl, Zdeněk Neubauer, Odilo Ivan Štampach, Petr Vopěnka a další. Pondělní program vyplní seminář, ve kterém budou pozvaní hosté pochybovat o našem současném školství. Seminář uvede filmový záznam Tomáše Škrdlanta z velice emocionálního a kontroverzního setkání pedagogů v minulém ročníku EDO. Závěr maratónu diskusí zakončí již tradiční “ministerský potlach”, kde současného ministra Libora Ambrozka doplní jeho předchůdci Martin Bursík, Ivan Dejmal a Bedřich Moldan a budou diskutovat o možnostech politického řešení ekologických problémů.
Kulturní program obohatí například osobitý dokument Martina Řezníčka o “zapomenutém” tvůrci “art brut” Janu Křížkovi. Zazpívat přijede ze Slovenska Szidi Tobias a také představitel brněnské alternativy Vladimír Václavek společně s Feng Jün-Song. Kulturní program je také součástí vyvrcholení ekologických dnů Olomouc, Ekojarmarku na Horním náměstí 1. května. Stánky tradičních řemesel, ekologických a humanitárních nevládních hnutí, výstav a programů pro děti a rodiče doplní koncert s řadou interpretů. Letos to budou: Bokomara, Jiří Plocek a Jitka Šuranská, Tomáš Kočko a orchestr, Pod Černý vrch, Ta Jana z Velké ohrady, Zimbova, Peter Lipa Band a Dan Bárta a Illustratosphere.
V rámci všech programů budou lidem poskytovány informace ke kampani “Olomouc třídí odpad” a další údaje o stavu životního prosředí. Tři týdny akcí o přírodě, krajině a lidech mohou zájemci najít na internetových stránkách www.olomoucko.cz/slunakov. Známý vědec Paul K. Feyrabend řekl: “Život se zdá být dost jasný, dokud je rutinní, tj. dokud zůstávají lidé poddajní, čtou texty standardním způsobem a nesetkávají se se zásadními námitkami”. Letos jsou tématem ekologických dnů “pochybnosti o smyslu a smysl pochybností, krajina jako prostor imaginace”.

Michal Bartoš, Středisko ekologické výchovy OŽP MmOl (Sluňákov).

Více o průběhu ikona souboruZDE

Vytvořeno 14.4.2006 13:39:37 | přečteno 1484x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load