2. největší sluneční elektrárna v ČR

V rámci kampaně „Alternativní energie“, koordinované Ekoporadnou ORSEJ při Společnosti pro Jizerské hory, o.p.s., navštívíme v sobotu 14. dubna 2. největší solární elektrárnu v České republice.

Elektrárna využívající fotovoltaické články vznikla na podzim loňského roku v Hrádku nad Nisou. Tehdy byla svými 305 panely a výkonem 61 kWp dokonce největší elektárnou svého druhu v ČR. V nedávné době ji však překonala elektrárna v Bušanovicích na Prachaticku, a to výkonem téměř desetinásobným, který by podle odhadů mohl postačit na spotřebu 172 domácností.

Panely jsou umístěny na střeše základní školy T. G. Masaryka a již úspěšně dodávají energii do veřejné sítě. Elektrárnu provozuje občanské sdružení Via Regia, které chce v letošním roce vybudovat ještě další solární elektrárny - ve Varnsdorfu o výkonu 120 kWp a solární farmy v Libereckém kraji o výkonu 500 kWp.

[kWp = kilowatt-peak (maximální výkon při nejlepších slunečních podmínkách)]

Získávání elektrické energie přímo ze slunečního záření je z hlediska životního prostředí nejčistším a nejšetrnějším způsobem její výroby. Sluneční elektrárny využívají zdroje energie, kterého je a ještě dlouho bude v přírodě dostatek. Účinnost přeměny slunečního záření na elektřinu umožňuje získat se současnými solárními systémy z jednoho metru aktivní plochy až 110 kWh elektrické energie za rok. V našich podmínkách je ve srovnání se současnými klasickými zdroji elektrická energie ze solárních systémů však stále ještě podstatně dražší.

Sraz účastníků je v sobotu 14. dubna v 10:00 před vchodem do školy T. G. M. v Hrádku nad Nisou. Doprava není zajištěna - doporučujeme vlak z Liberce v 9:30 (9:55 v Hrádku - škola je blízko od nádraží).

Pro omezený počet účastníků je třeba se předem přihlásit:

mailem: david.kavan@ekovychovalk.cz

telefonicky: + 420 774 757 023 (D. Kavan)

Exkurze je zdarma. Těšíme se na Vás!

Ing. David Kavan

ikona souboruPozvánka na akci do 2. největší sluneční elektrárny v ČR

Vytvořeno 26.2.2007 11:56:57 | přečteno 5026x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load