Expozice v Památníku zapadlých vlastenců prošla inovací

Ve středu 11. března 2015 v 11 hodin se veřejnosti oficiálně otevřely inovované expozice paseckého Památníku zapadlých vlastenců. Úpravy se uskutečnily díky projektu K zapadlým vlastencům jako domů, podpořeného Libereckým krajem z podprogramu Podpora ekologické výchovy a osvěty a Správou KRNAP. Jeho realizace probíhala od listopadu 2013 do října 2014.

Ve výstavních síních došlo úpravami hned k několika změnám. Vedle rozšíření některých témat a inovace krkonošské houslařské školy vznikla i  miniexpozice zaměřující se na pasecké zajímavosti.

Největší změny doznala expozice krkonošské houslařské školy. Obsah nynější expozice se zaměřuje jen na hlavní příslušníky školy, ovšem podrobněji a více do hloubky. Podrobnější informace o dalších mistrech houslařích návštěvníci naleznou v knize Krkonošská houslařská škola, kterou si mohou volně prolistovat v koutku s posezením. Novou praktickou součástí je expozice Jak se rodí housle, která prezentuje za pomoci trojrozměrných předmětů, textů a fotografií postup stavby nástroje od hrubého klínu po hotové dílo.

Na schodišti Památníku byly po dlouhou dobu vystavovány černobílé fotografie ze života paseckých obyvatel učitele Aloise Buluška ze 70. let 20. stol., ty nyní nahradila nová miniexpozice nazvaná Z cesty Buďárky za paseckými zajímavostmi. Zaměřuje se na jednu z nejstarších cest v Pasekách vůbec, jež v dávných dobách sloužila jako hlavní spojnice mezi Krkonošemi a Jizerskými horami. Chodívali po ní na Tanvaldsko a Jablonecko krkonošští budaři se svými výrobky – sýry, mlékem, máslem, tvarohem a vyhlášenými syrečky s přísadami různých bylin. Schodiště tu pomyslně představuje právě onu cestu, přičemž obrazy na přilehlých stěnách upozorňují na různá zajímavá zastavení nalevo a napravo od cesty tak, jak se po ní stoupá vzhůru od makovského mostu až po rejdický katastr.  Podesta uprostřed schodiště je pak věnována hlavně budařům, a to včetně ukázek jejich vybavení pro sýrařskou výrobu.

Nové prvky obsahuje i expozice, věnovaná „zapadlému vlastenci“ Věnceslavu Metelkovi a jím inspirovanému Karlu Václavu Raisovi. Metelkovi jsme věnovali další listovací knihu. Rozšířili jsme rovněž část věnovanou podobě horské vesnické školy (jako byla ta pasecká) v 19. století.

Autorkami inovací v expozicích Památníku zapadlých vlastenců jsou Andrea Bariaková a Jana Sojková. Z drobného projektu nebylo možné realizovat všechny nápady v expozici, takže se snad můžeme těšit na další novinky v Pasekách nad Jizerou i v příštích letech.

Tak nezapomeňte zajít k zapadlým vlastencům – jako domů!

 

Vytvořeno 12.3.2015 10:41:54 | přečteno 510x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load