Fotosoutěž Zaostřeno na Jizerky - měsíc do uzávěrky

093 Jaroslav Moravec Jarní vody Jedlové

Již jen necelý měsíc zbývá do uzávěrky pátého ročníku fotosoutěže Zaostřeno na Jizerky. Do pátku 5.6.2015 se může kdokoliv přihlásit zasláním až 4 snímků s tématikou Jizerských hor. Fotografie je nutné poslat jak emailem na adresu jizerky@ecn.cz, tak dodat vyvolané na adresu Matoušova 453/21, Liberec. „Fotosoutěž je určena opravdu pro každého a pravidelně se schází nádherné snímky, které často velice uchvátí a nabízejí nový pohled i na některá známá jizerskohorská místa,“ říká Ondřej Petrovský, ředitel Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor, která soutěž pořádá. 

Všechny snímky zhodnotí odborná porota, která vybere soubor cca 40 fotografií, z nichž bude sestavena putovní výstava. Její vernisáž se již plánuje v Centru BABYLON na říjen tohoto roku. Zároveň bude z těchto snímků vybráno i 13 nejlepších, ze kterých vznikne kalendář Zaostřeno na Jizerky 2016. Autoři takto oceněných fotografií obdrží hodnotné ceny od společnosti Canon. Každý soutěžící obdrží jako poděkování jeden výtisk kalendáře. K výstavní kolekci se přidá ještě jedna fotografie, kterou bude po celou dobu letních prázdnin vybírat veřejnost na internetových stránkách. „Každým rokem se sejde přes 200 snímků a porota má opravdu těžkou práci při výběru těch nejlepších, řekl bych však, že jí to zatím vždy povedlo,“ pochvaluje si Petrovský.

Kalendář je však určen i pro širokou veřejnost a výtěžek z jeho prodeje se vrací zpět do Jizerských hor. Každým rokem je o něj stále větší zájem a loni již musela nadace kalendář dokonce dotisknout a ze 1400 vytištěných kusů se prodaly všechny. I díky tomu se podařilo za poslední roky vysadit do Jizerských hor necelých 90 000 sazeniček původních druhů dřevin na cca 331 ha. „Velice mě těší, že se kalendář setkal u lidí s takovýmto kladným ohlasem a že i díky tomu můžeme horám pomáhat. Mohu si jedině přát, aby tak tomu bylo i v budoucnu. Ve výsadbách bychom rádi pokračovali a výtěžek z kalendářů je nezanedbatelným zdrojem financí,“ doplňuje Petrovský.

Výstava samotná se po říjnové vernisáži postupně přesouvá po vybraných obcích v Libereckém kraji. Nyní je kupříkladu k vidění v budově městského úřadu v Semilech. Pravidelně bývá vystavena též v obchodním centru Forum Liberec nebo jabloneckém Eurocentru. Svou pravidelnou zastávku má i ve Frýdlantu, Turnově nebo Stráži pod Ralskem. „Jsem rád, že i o samotnou výstavu je takový zájem a již pravidelně jsou všechny termíny zabrané velice brzy. Letos jsme se proto rozhodli vystavovat až do konce srpna. V několika případech jsme již dokonce byli na dvou místech najednou. To si pomůžeme vybranými snímky z minulých ročníků,“ vysvětlil Petrovský.

Fotografická soutěž Zaostřeno na Jizerky byla poprvé vyhlášena již v roce 2011 a s nápadem na její pořádání přišel předseda správní rady nadace František Pelc. Ten stál také v roce 1993 při samotném založení nadace. Ta již přes 20 let podporuje obnovu stabilních lesních ekosystémů a harmonické krajiny Jizerských hor a povzbuzuje účast občanů při uplatňování principů  držitelného života. Na tyto cíle vynakládá ročně přibližně 1 milion Kč, což z ní činí jednu z největších grantových institucí v regionu. Je také členem Asociace nadací při Fóru dárců a držitelem certifikátu Známka kvality.

Více informací:
Ondřej Petrovský
ředitel Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor
tel.: 605 701 503
e-mail: jizerky@ecn.cz, www.jizerky.ecn.cz


Fotosoutěž

012 Miroslav Stříbrný Šolcův rybník

012 Miroslav Stříbrný Šolcův rybník

 
065 Rudolf Slanička Posel jara na Jizerce

065 Rudolf Slanička Posel jara na Jizerce

 
 
Vytvořeno 12.5.2015 15:14:28 | přečteno 609x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load