Na Festivalu Karoliny Světlé představí spolek Stopy v krajině svou letošní novinku: outdoor knihovnu

Spolek Stopy v krajině na jaře 2015 rozšíří naučnou stezku Po stopách Karoliny Světlé o neobvyklý atraktivní prvek. Venkovní knihovnička bude slavnostně odhalena během prvního ročníku open air Festivalu Karoliny Světlé 23. 5. 2015.

Naučná stezka Po stopách Karoliny Světlé ve Světlé pod Ještědem, kterou vybudoval spolek Stopy v krajině, vstupuje do druhého roku svého života. Letos k naučné stezce přibude veřejná venkovní knihovnička s knihami Karoliny Světlé umístěná pod lípou u kostela sv. Mikuláše.

“Vyzýváme veřejnost, aby se podílela na tomto unikátním rozšíření stezky a přispěla do veřejné sbírky knih Karoliny Světlé. Je to jednoduché. Má-li někdo doma nadbytečný výtisk Světlé či zachrání-li Světlou z antikvariátu, může knihu do 30. dubna přinést nebo zaslat na sběrné místo do Obecního úřadu ve Světlé p. Ještědem,” vysvětluje Andrea Fischerová, jedna z autorek naučné stezky. Knihy budou poté umístěny do veřejné knihovničky o velikosti větší ptačí budky, kde si je budou moci návštěvníci stezky zdarma vypůjčit.

ikona souboruVýzva - Hledá se Světlá

„Přestože většina knih se do knihovničky navrátí, některé zakotví u nového majitele doma. Proto nenakupujeme knihy nové, ale obracíme se na příznivce a čtenáře Světlé. Knihy budeme postupně doplňovat, aby bylo pod lípou na vyřezávané lavici s Lesní pannou stále co číst,“ říká Tereza Rafoth za Stopy v krajině.

Slavnostní odhalení a otevření knihovničky proběhne v rámci prvního ročníku Festivalu Karoliny Světlé v sobotu 23. května 2015. Na programu je vystoupení folklorního souboru Horačky, prezentace květeny rostoucí v půdě Podještědí, workshop ke geocashingu při naučné stezce, putování za pokladem Johanky Rottové nejen pro děti, koncert v kostele sv. Mikuláše atd.

Stopy v krajině letos obohatí všech 12 zastavení naučné stezky také o interaktivní cedulky s informacemi o rostlinách Podještědí. Jde o rostliny, které mají specifický vztah k dílu Karoliny Světlé či k tradicím v Podještědí. Díky podzimním přípravám navíc na jaře rozkvetou u všech 12 zastavení stovky nových tulipánů, narcisů, krokusů i kosatců. Přijďte se podívat!

Kontakt:
Mgr. Tereza Rafoth
Stopy v krajině
tel. 605 709 770

Spolek Stopy v krajině chápe krajinu jako nositelku kulturního dědictví. Svou činností chce přispět k tomu, aby tato pozůstalost zůstala jak v lidské, tak v krajinné paměti zachována.

Naučná stezka Po stopách Karoliny Světlé
Na 7,5km okruhu vás s životem a dílem Karoliny Světlé seznámí 12 informačních panelů a 18 zvukových nahrávek dostupných přes QR kód z chytrých mobilních telefonů. U zastavení č. 1 a 2 si můžete odpočinout na vyřezávaných lavicích “Lesní panna” a “Obrozenkyně”. V okolí stezky je navíc ukryto 5 keší (geocaching) s tématem Karoliny Světlé. Na internetových stránkách http://www.karolinasvetla.cz/ naleznete všechny obsahy informačních panelů, zvukové nahrávky, tipy na využití naučné stezky (např. pro školní výuku), doprovodné texty a fotografie.

Pravidelné aktuality naleznete na: www.facebook.com/NaucnaStezkaKarolinySvetle.

Naučnou stezku vybudoval spolek Stopy v krajině v roce 2014.


Vytvořeno 20.2.2015 15:51:44 | přečteno 697x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load