Na sídlišti Kunratická diskutovali o Sněhurčině jezírku

V úterý 23.6.2015 proběhlo na sídlišti Kunratická setkání s veřejností na téma obnova přírodní plochy „louka s jezírkem“ pod ZŠ Aloisina Výšina. Na setkání přímo k jezírku přišlo 14 místních obyvatel, kteří se aktivně zapojili do debaty vedené zkušenou facilitátorkou RNDr. Blaženou Huškovou. Přítomen byl i pan Pleštil, který se dlouhá léta o místo staral a udržoval jezírko ze své vlastní iniciativy, pro většinu přítomných to byla první příležitost tajemného správce poznat na vlastní oči.  

V rámci projektu Místa přírodního zážitku na dosah, který realizuje Společnost pro Jizerské hory, o.p.s. dojde na podzim 2015 k revitalizaci jezírka a okolní louky, tak aby mohla sloužit obyvatelům sídliště a oživila zázemí místní veřejné zeleně.

Plodem společné diskuze bylo mnoho cenných poznatků. Místní si velice váží divokého charakteru plochy v blízkosti sídliště i malé vodní plochy, která slouží jako galerie vodního života. Opakovaně se však potýkají s nepořádkem a odloženými věcmi - vyndávat z jezírka pneumatiky či starý gauč není v těchto končinách žádná novinka.

Polodivokou přírodní plochu vklíněnou do zástavby sídliště Kunratická by mohl podpořit vznik akční skupiny, která o místo bude pečovat. Pomohlo by i nové jméno, vždyť doposud jej lidé nazývají „Ďolíkem“, co třeba tak Sněhurčino jezírko, pod Sněhurčinou ulicí by to bylo na snadě.

Společné setkání bylo prvním krokem k podpoře cenného místa „mezi paneláky“. Všechny poznatky, které přineslo, poslouží projektantce Mgr. Martině Burešové pro návrh vhodných úprav na lokalitě.

Foto: Setkání na Kunratické

Architektonický návrh úprav bude představen na druhé veřejné diskuzi v září 2015.

Obyvatelé okolí mohou přispívat svými nápady i v průběhu letních prázdnin, zápis ze setkání je uveřejněn na webových stránkách www.projizerky.cz (záložka O nás/Péče o krajinu/Místa přírodního zážitku na dosah), kontaktní email: javurkova@projizerky.org.

O projektu

Projekt Místa přírodního zážitku na dosah je zacílen na proměnu přírodních ploch ve vlastnictví obcí, které mají potenciál fungovat pro potřeby místních lidí (komunit). Realizuje jej Společnost pro Jizerské hory, o.p.s. s partnerem Krajina a zahrada, spolek.

Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

Více o projektu


Manažerka projektu:
Ing. Lenka Javůrková
mob.: +420 603 228 617
e-mail: javurkova@projizerky.org
www.projizerky.cz


Vytvořeno 15.7.2015 11:24:53 | přečteno 868x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load