Školní zahrada vyrostla žákům pod rukama

Na školní zahradě Základní školy Šumava v Jablonci nad Nisou se během minulého roku odehrálo mnoho změn. Keltský stromový kruh, Kvetoucí zahrádka, Bylinkový kopeček, Ptačí ráj, Výukové podium, Kompost, Jezírko či Pěstební kout vyrostly z „pusto prázdného“ trávníku jak houby po dešti. A za vším stojí projekt s názvem Kvetoucí škola, který byl realizován Společností pro Jizerské hory, o.p.s. za spolupráce vedení ZŠ Šumava a finanční podpory Libereckého kraje.

Cílem projektu bylo vytvoření výukové zahrady na školním pozemku ZŠ Šumava. Tohoto se podařilo dosáhnout během bezmála jednoho roku, kdy vznikl architektonický návrh zahrady a 8 tematických výukových stanovišť přímo v zahradě (viz výše).

Specifikem projektu byl důraz na participaci samotných žáků. Ti se podíleli na utváření zahrady svými nápady, ale také svýma rukama. Téměř vše, co bylo v jejich silách, na zahradě zasadili, překopali, navozili, uhrabali. Zapojili se žáci napříč všemi ročníky, bez nadsázky se tedy dá říci, že celá škola. Realizace probíhala formou jarních a podzimních projektových dnů, kdy žáci upravovali zahradu za odborné asistence zahradní architektky Martiny Burešové.

Žáci nyní mohou poznávat a sbírat bylinky na Bylinkovém kopečku, v Keltském stromovém kruhu se seznámí s 21 nejzákladnějšími dřevinami, Kvetoucí zahrádka přiláká bezpočet motýlů a Ptačí ráj poskytuje v zahradě oázu pro ptactvo. Zázemí je připraveno i pro pěstební aktivity - v Pěstebním koutu vznikly 4 vyvýšené záhony a vysazeny byly jedlé keře. Na novém kompostu mohou žáci snadno pozorovat bohatství půdního života a proces vzniku úrodné zeminy. Základnu pro venkovní výuku tvoří dřevěné výukové podium, na kterém žáci mohou pracovat v různě velkých skupinkách a odpočinout si od školních lavic.

Pro lehčí využití zahrady ve výuce byl vytvořen ikona souborumetodický materiál zahradě „na míru“, který obsahuje tipy na výukové aktivity a popisuje vhodnou péči o zahradu v průběhu školního roku.

„K příležitosti výročí sto let školy jsme s žáky do zahrady vysadili sto cibulek žlutých krokusů,“ uvádí realizátorka projektu Ing. Lenka Javůrková ze Společnosti pro Jizerské hory. Už se blíží čas jejich květu a probuzení zahrady ze zimního spánku. Nezbývá tedy než popřát výukové zahradě na Základní škole Šumava vše NEJ do nové sezóny!

Více naleznete na webu: http://projizerky.cz/index.php?page=fotogalerie

Kontakty:
Společnost pro Jizerské hory, o.p.s.
U Jezu 10
460 01 Liberec

Ing. Lenka Javůrková
projektový manažer
E-mail: javurkova@projizerky.org
Tel.: 603228617


Vytvořeno 27.2.2015 13:22:01 | přečteno 765x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load