Už jen do konce dubna můžete nominovat svůj Strom roku 2015

Do 30. dubna máte možnost navrhnout kandidáta do celostátní ankety Strom roku, kterou letos již po čtrnácté pořádá Nadace Partnerství. Jedná se o charitativní projekt, a tak se finálové stromy kromě větší pozornosti mohou dočkat i odborného ošetření nebo výsadby nových dřevin. Co takhle nominovat zajímavý strom z okolí u příležitosti Dne Země, který celosvětově připadá na středu 22. dubna?

„Věříme, že v každé obci určitě roste alespoň jeden strom, který místní lidé považují za neodmyslitelnou součást svého prostředí, historie nebo i vlastního života. Jestli o něm víte, přihlaste ho do ankety a pomozte nám vyprávět jeho příběh ostatním,“ uvádí koordinátorka ankety Andrea Krůpová.

Z došlých návrhů porota vybere dvanáct finálových stromů postupujících do zpoplatněného veřejného hlasování, které by jim mělo pomoci získat finanční prostředky na odbornou péči. V loňském roce byly díky anketě například ošetřeny čtyři stromy, čímž se dosáhlo zlepšení jejich zdravotního stavu a vitality. V blízkosti tří finálových stromů proběhly nové výsadby. Další navrhovatelé se zase rozhodli využít získané peníze k propagaci stromu – ať už formou pohlednic, naučné tabule nebo jiných tematicky zaměřených vzdělávacích pomůcek. Účast stromu v anketě navíc pomohla stmelit komunitu a motivovala obyvatele, aby se více zajímali o přírodu ve svém okolí.

Vítězný Strom roku 2015 pak bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodní soutěži Evropský strom roku. Loňské vítězce Stromu roku – borovici z Velkých Opatovic na Blanensku – se v silné evropské konkurenci podařilo získat skvělé páté místo a její navrhovatel Dalibor Badal si příští týden v Bruselu převezme účastnické ocenění.

Nominovat svého kandidáta do ankety Strom roku 2015 může kdokoli – jednotlivci, rodiny, sousedé, učitelé se školáky, spolky, sdružení i celé obce. Přihlášku je možné zpracovat vlastním způsobem, ale měla by obsahovat základní informace o stromu (druh, stáří, výška, obvod kmene, lokalita, GPS souřadnice),jeho příběh a fotografii. Důležité je také popsat, na jaký účel by se peníze získané anketou použily a kdo bude na projektu spolupracovat. Návrhy Nadace Partnerství přijímá na e-mailu stromroku@nap.cz.

· Nadace Partnerství pořádá anketu Strom roku již čtrnáct let. V průběhu této doby obdržela 1144 návrhů na Strom roku a do hlasování se zapojilo téměř 532 tisíc lidí. Hlasující v anketě přispěli na péči o stromy částkou více než 2,1 milionu korun. Úspěšný model ankety se nadaci podařilo zavést také do dalších evropských zemí. Vítězové národních kol v těchto zemích pak postupují do mezinárodní ankety nazvané Evropský strom roku.

Bližší informace o celostátní anketě Strom roku 2015: www.stromroku.cz

Facebook: http://www.facebook.com/anketastromroku

Kontakt:
Adéla Mráčková
PR manažerka
e-mail: adela.mrackova@nap.cz
tel: 515 903 123, mobil: 721 468 231

Andrea Krůpová
koordinátorka ankety Strom roku
e-mail: andrea.krupova@nap.cz
tel: 515 903 131, mobil: 775 856 359
Vytvořeno 20.4.2015 15:29:16 | přečteno 549x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load