Lípa z Tatobit uspěla v Evropě

Tatobitská tisíciletá lípa jako loňský vítěz národní ankety Strom roku postoupila do mezinárodní soutěže Evropský strom roku 2016. Pořadatelé v bruselském Cercle Gaulois zveřejnili výsledky internetového hlasování, v němž lípa z Tatobit získala stříbro s více než 43 tisíci hlasy. Stala se tak zatím nejúspěšnějším českým stromem za dobu šestiletého trvání evropské soutěže. Do hlasování se zapojilo téměř 230 tisíc lidí, zlato letos putuje do Maďarska.

Bližší informace o Evropském stromu roku jsou dostupné na www.treeoftheyear.org.

Internetové hlasování probíhalo po celý únor a účastnili se ho vítězové národních kol z patnácti evropských zemí. Reprezentatka České republiky – 650 let stará lípa z Tatobit na Semilsku – se svým příběhem vybojovala v silné konkurenci druhou příčku. „Z umístění lípy máme velkou radost. Čeští zástupci v minulých ročnících soutěže obvykle obsadili páté místo. Poděkování patří zejména obyvatelům Tatobit, kteří dokázali příběhem lípy oslovit a zaujmout českou veřejnost,“ říká koordinátorka ankety Strom roku Andrea Krůpová z Nadace Partnerství. (příběh lípy: http://www.treeoftheyear.org/Czech-republic)

Vítězem evropské ankety se stal s téměř 73 tisíci hlasy dub z maďarské obce Bátaszék. Dub roste u kaple postavené v období morové epidemie. Strom a kaple chrání obyvatele obce, kteří zde našli útočiště během povodní v roce 1956. Podle místní tradice se pro zajištění bohaté úrody hroznového vína musí kmen stromu každoročně pokapat vínem. Cenu od dřevosochaře Martina Patřičného navrhovatelům vítězného stromu předal europoslanec Pavel Poc a zástupce loňského vítěze Heiki Hanso. Tatobitskou lípu ocenili partneři soutěže Sabine von Wirén-Lehr ze společnosti Tetra Pak a Thierry de l´ Escaille z ELO. Třetímu stromu v pořadí, hrušni z Bošáci na Slovensku, poblahopřáli Daniel Calleja Crespo, generální ředitel pro životní prostředí Evropské komise, a ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

Tatobitská lípa postoupila do evropského kola na základě vítězství v anketě Strom roku České republiky. Další ročník tohoto charitativního projektu odstartoval a kdokoli může do ankety nominovat svůj oblíbený strom. Příležitosti by se měli chopit zejména aktivní lidé, školy, spolky i obce, které chtějí pomoci stromům ve svém okolí. Díky finálovému hlasování totiž mohou získat peníze na ošetření stromu, výsadbu nových nebo jejich propagaci. Nadace Partnerství nominace na Strom roku 2016 přijímá do 30. dubna. Informace, jak strom přihlásit, zájemci najdou na www.stromroku.cz.

Informace o anketě Evropský strom roku: www.treeoftheyear.org

Fotografie všech finalistů ke stažení: http://treeoftheyear.org/Pro-media.aspx

Kontakt:
Adéla Mráčková
PR manažerka
adela.mrackova@nap.cz
515 903 123, 721 468 231

Andrea Krůpová
koordinátorka ankety Stromu roku
andrea.krupova@nap.cz
515 903 131, 775 856 359


Vytvořeno 21.4.2016 14:36:44 | přečteno 583x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load