Má recyklace smysl? aneb Recyklace hrou v Libereckém kraji

Děti z Libereckého kraje se učí třídit odpad, recyklovat vysloužilé elektrospotřebiče a použité přenosné baterie. Projektu se zúčastní žáci prvního i druhého stupně základních škol. Program zajišťuje společnost Recyklohraní, o.p.s. díky podpoře z Dotačního fondu Libereckého kraje a to prostřednictvím svého výjezdního programu Recyklace hrou.

Již více než 3380 škol z celé ČR, z toho 149 základních škol na území Libereckého kraje je zapojeno do vzdělávacího programu s recyklační tématikou – Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět. Program organizuje obecně prospěšná společnost Recyklohraní. Cílem je prohloubit znalosti žáků v oblasti třídění a recyklace odpadů a umožnit jim osobní zkušenost se zpětným odběrem baterií a použitých drobných elektrozařízení. Děti si v průběhu školního roku hrají, luští a pozorují přírodu. Součástí tohoto projektu je i výjezdní vzdělávací program RECYKLACE HROU určený pro oba stupně ZŠ. „Nejmladší generace se nenásilnou formou učí, že třídění odpadu a jeho následná recyklace už by měla být nedílnou součástí života každého z nás,“ zdůraznil jeden z důvodů podpory projektu v Libereckém kraji Josef Jadrný, náměstek hejtmana, který má na starosti vedení resortu životního prostředí a zemědělství.

Projekt Recyklace hrou vznikl na žádost mnohých pedagogů jako odměna aktivním školám v programu Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět,“ vysvětluje vznik projektu ředitelka obecně prospěšné společnosti Recyklohraní Hana Ansorgová. Vyškolení lektoři navštívili, či navštíví v průběhu března dvacet základních škol v Libereckém kraji a spolu s pedagogy a žáky se pokusí odpovědět na zásadní otázku: Má recyklace smysl?

Program Recyklace hrou trvá 45 min. a je určen pro jednu školní třídu. V průběhu hodiny zažijí žáci nejedno překvapení. Při práci ve skupinkách si např. mohou rozebrat skutečný počítač nebo model pračky. „Tato forma výuky je mezi žáky velice oblíbená. Rozebrat počítač nebo pračku doma jen tak nemůžou.
A v tomto programu to bylo nejen povoleno, ale přímo vyžadováno
.“ popisuje zkušenost s programem ředitel Základní školy Dr. F. L. Riegra v Semilech, Mgr. Karel Strnad.  „Děti jsou často velice překvapeny, jaké zajímavé a vzácné materiály se skrývají uvnitř těchto spotřebičů a rychle si uvědomí, proč jsou elektrospotřebiče jako třeba mobilní telefon tak drahé, ale i proč je třeba odevzdávat je k recyklaci,“ doplňuje Ansorgová. „Největším překvapením pro žáky i pedagogy bývá výplň nových sedacích souprav. Jen málokdo ví, že na výrobu polyuretanové pěny, která je součástí matrací, je možné použít např. izolaci ze starých ledniček,“ s úsměvem vzpomíná Edita Kleckerová, jedna z lektorek programu.

Školy zapojené do projektu RECYKLACE HROU  v Libereckém kraji:

ZŠ Plavy; ZŠ a MŠ Velké Hamry II. 212; ZŠ a MŠ Albrechtice v Jizerských horách; Základní škola Dr. Františka Ladislava Riegra v Semilech; ZŠ a MŠ Desná; ZŠ praktická a ZŠ speciální, Frýdlant; ZŠ a MŠ Hejnice; ZŠ Lidická, Hrádek nad Nisou; ZŠ a MŠ, Česká Lípa, Jižní 1903; ZŠ Jablonné v Podještědí; ZŠ Stružnice; ZŠ praktická a ZŠ speciální, Jablonné v Podještědí; ZŠ a MŠ Chrastava Vítkov; ZŠ a MŠ Stráž pod Ralskem; ZŠ Vysoké na Jizerou; ZŠ Ivana Olbrachta, Semily; ZŠ a MŠ Mříčná; ZŠ Turnov, Skálova 600; ZŠ a MŠ Zlatá Olešnice; ZŠ Dolní Rokytnice

Projekt Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět, vznikl v roce 2008 a jeho cílem je informovat a vzdělávat žáky či studenty MŠ, ZŠ a SŠ z celé ČR o problémech životního prostřední a nutnosti recyklace. V průběhu školního roku jsou vyhlašovány zajímavé úkoly s environmentální tématikou. Pedagogičtí pracovníci ke své práci mohou využívat učební materiál tzv. Ekoabecedy. Zájemci o praktickou výuku recyklace se mohou zapojit do nejrůznějších sběrových akcí na podporu zpětného odběru použitých baterií a drobného elektrozařízení. Do října 2015 se do programu zdarma registrovalo 3380 škol. Bližší informace o aktivitách v rámci projektu, včetně fotogalerie lze najít na stránkách www.recyklohrani.cznebo na www.facebook.com/recyklohrani.

Hlavními partnery o.p.s. Recyklohraní jsou společnosti Asekol, a.s., Ecobat, s.r.o., Ekolamp, a.s. a Elektrowin, a.s..

Kontakt pro další informace:

Hana Ansorgová
Recyklohraní, o.p.s.
Soborská 1302/8
160 00 Praha 6
Tel: 602 164 173
E-mail: ansorgova@recyklohrani.cz


Vytvořeno 11.3.2016 14:03:44 | přečteno 443x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load