Program Škola pro udržitelný život (ŠUŽ) má za sebou první, přípravnou část. Od poloviny prosince do poloviny února seznamovali lektoři Střediska ekologické výchovy SEVER zájemce z řad pedagogů s tímto programem, který využívá unikátní metodu projektového vyučování. Teď se aktivita přesouvá do zapojených škol – čeká je komunitní plánování s žáky, rodiči a dalšími obecními zástupci a již brzy budou známy hlavní témata projektů pro rok 2016.
Speciálními semináři prošlo v tomto ročníku 102 učitelů a dalších 8 nepedagogických pracovníků ze všech krajů v Česku. Seznamovali se s principem místně zakotveného učení, zkoušeli si přípravu vize obce i banky projektů, byly jim představeny úspěšné projekty z minulých ročníků.
Team lektorů vedla Karin Kvasničková, která k první etapě poznamenala: „Semináře se myslím povedly, těšil nás zájem učitelů o náš program. Líbilo se jim hlavně zařazení praktických aktivit. Nejvíce dotazů samozřejmě padalo k formální stránce účasti v programu ŠUŽ a možnostech financování. Učitelé se také velmi zajímali o možnosti a způsoby zapojení komunity, což je nedílnou a specifickou součástí našeho programu.“
Co teď konkrétně vyškolené učitele čeká? Na svých školách budou muset aktivizovat své žáky (potažmo jejich rodiče, zástupce obce, místní spolky a další partnery) a vytvořit s nimi vizi obce (jak má obec vypadat za 10 let). Z této vize vyplynou konkrétní problémy a potřeby a následně projekty, které mohou zlepšit život místních obyvatel v mnoha ohledech: životní prostředí, šetrné nakládání s odpadem, úspora vody a energie, místní potraviny, úprava veřejných prostranství, stromy a zeleň a dalších.
Z těchto projektů školy a jejich partneři vyberou jeden, který přispěje k naplňování vize obce a který mohou zvládnout realizovat s menším množstvím finančních prostředků a vlastními silami. Projekt popíší a pošlou ho grantové komisi, která posoudí jeho relevanci a rozhodne o přiznání a výši finančního příspěvku. Do konce dubna budou žáci a pedagogové vědět, zda se svým projektem uspěli.
V letošním roce získal program prostředky hned ze dvou zdrojů: SFŽP (Program podpory environmentálního vzdělávání, osvěty a poradenství) a Nadačního fondu České bankovní asociace (Kamarádi vzdělávání). Do programu se proto mohla přihlásit každá škola (ZŠ i SŠ), která má zájem o posílení své role v obecním životě a rozvoji spolupráce s ostatními partnery (obecní úřad, místní podnikatelé, rodiče, přátelé školy, odborné instituce).
Program je postaven na myšlence místně zakotveného učení. Žáci spolu s dalšími partnery z vnějšku školy přemýšlí o tom, co mohou udělat pro udržitelnější rozvoj své obce nebo čtvrti. Ze zásobníku nápadů, který vytvoří, pak postupně realizují navržené změny a tím prakticky získávají kompetence pro budoucí život a mění místo, kde žijí, k lepšímu. Konkrétním příkladem může být úprava veřejného prostranství do podoby místa pro setkávání či hry, návrh a realizace energetických úspor budovy školy nebo zmapování života místního rodáka formou naučné stezky v okolí obce. Program vznikl ve spolupráci s Nadací Partnerství.
Kontakt:
Anna Čtvrtníková (národní koordinátor projektu)
mail: anna.ctvrtnikova@ekologickavychova.cz
telefon: +420 603 46 35 02
Web: http://sever.ekologickavychova.cz/projekty/skola-pro-udrzitelny-zivot-20152016/
www.skolaprozivot.cz
Středisko ekologické výchovy SEVER
Horská 175, 542 26 Horní Maršov
http://sever.ekologickavychova.cz/https://www.facebook.com/ekocentrum-dotek