Vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky představila nejkrásnější fotografie Jizerských hor

Ve čtvrtek 13. října proběhla vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky, kde se představily nejkrásnější fotografie Jizerských hor. Vybírala je odborná porota z 222 snímků zaslaných 64 autory do fotografické soutěže, kterou pořádá již pošesté Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor.

Jednu fotografii si zvolila i široká veřejnost prostřednictvím internetového hlasování, které probíhalo po celou dobu letních prázdnin. Na vernisáž dorazilo přes 100 lidí a to nejen z řad fotografů, ale i dalších milovníků Jizerských hor. „Zájem o soutěž každým rokem stoupá, což mě těší. Kvalita snímků neustále narůstá a porota to má čím dál tím těžší. Věřím, že krásné pohledy na toto pohoří podpoří i zájem o jejich ochranu,“ říká Ondřej Petrovský, ředitel nadace.

Pokřtěn zde byl i kalendář Zaostřeno na Jizerky 2017, který vzešel z nejlepších vystavovaných fotek. Všichni autoři, kteří do soutěže zaslali svůj snímek, ho obdrželi jako poděkování za účast. Ostatní si ho mohou zakoupit za 300,- Kč s tím, že výtěžek z jeho prodeje putuje na obnovu rašeliniště v přírodní rezervaci Nová louka a na opravy turi­stických stezek v Jizerských horách. Kalendář je možné si objednávat u nadace telefonicky (605 701 503), emailem jizerky@ecn.cz nebo osobně v liberecké kanceláři Matoušova 453/21. Za dobu konání fotografické soutěže jich bylo celkově vytištěno již 7 000 kusů. Jen v loňském roce nechala nadace zhotovit 1 400 kalendářů a ty byly rozebrány prakticky do posledního. „Vzhledem k velikému zájmu jsme se rozhodli navýšit letos náklad.  Lidé oceňují nejen nádherné snímky, ale i to že je sestaven z fotografií různých autorů a každý má trochu jiné nahlížení na Jizerské hory,“ přiblížil Petrovský.

Porota vybrala i absolutního vítěze, kterým se stal Daniel Cervan se svým snímkem Jizerské probuzení. Fotografie zavedou návštěvníky výstavy na nejrůznější zákoutí Jizerských hor, nabízí pohledy tradiční i zcela neznámé ve všech ročních obdobích. V prostorách Centra Babylon bude výstava k vidění až do konce října. V listopadu se přesune do obchodního centra Forum Liberec a následně do vybraných obcí Libereckého kraje. Na výstavu se žádné vstupné nevybírá a organizátoři již připravují vyhlášení dalšího ročníku.

Fotografická soutěž Zaostřeno na Jizerky byla poprvé vyhlášena již v roce 2011 a s nápadem na její pořádání přišel František Pelc, předseda správní rady nadace. Za její historii poslali fotografové již přes 800 snímků a autorů každým rokem přibývá. V minulosti pomohl výtěžek z prodeje kalendářů například s výsadbou necelých 84 tisíc sazeniček například buků, dubů nebo jedlí, dále pak s revitalizací toku Smědé a vybudování rybího přechodu v jeho horní části nebo obnovou návštěvnické infrastruktury v Jizerských horách.

Více informací:
Ondřej Petrovský
ředitel Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor
tel.: 605 701 503
e-mail: jizerky@ecn.cz, www.jizerky.ecn.cz


 
Vytvořeno 18.10.2016 9:12:29 | přečteno 564x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load