Festival Karoliny Světlé zve do 19. století

Festival KS

Hudbou, tancem, divadlem, filmem i módní přehlídkou zve Festival Karoliny Světlé do druhé poloviny 19. století, kdy v krajině pod Ještědem čerpala literární inspiraci Karolina Světlá. 

Divadlo v krajině i v sále, folklórní tanec, dechové kvarteto, koncert pěveckého sboru v kostele, přednáška, filmová projekce a dokonce i módní přehlídka - to vše je náplní již třetího ročníku Festivalu Karoliny Světlé. Tento originální kaleidoskop pestrých zážitků inspirovaných slavnou spisovatelkou pořádá v sobotu 27. května 2017 ve Světlé pod Ještědem spolek Stopy v krajině.  

Ve 13 hodin se rozezní zahajovací slavnostní fanfára libereckých muzikantů v kostele sv. Mikuláše a ve 21 hodin uzavřou Festival finální scény nesmrtelného příběhu Kříž u potoka ve filmovém podání z roku 1937. Co se bude dít mezi tím? Do autentických reálií světelských luk, návsi i kostela vkročí sama Karolina Světlá v podání Markéty Tallerové, liberecké držitelky ceny Thálie. Přímo před návštěvníky se odehrají divadelní ukázky z povídek Z vypravování staré žebračky a O Krejčíkově Anežce. Následně se světelská náves zaplní herci, muzikanty, podještědskými kroji i městskou módou z 19. století. Na dvoře hospody U Richtrů bude tančit a zpívat folklórní soubor Horačky a uskuteční se dobová módní přehlídka městského odívání 19. století. „Návštěvníci tak na vlastní oči uvidí nejen podještědské kroje, které si oblékala i Karolina Světlá, když sem na léto přijížděla, ale uvidí i to, do čeho se spisovatelka musela sešněrovat, když se po každém létě vracela do Prahy,” říká Tereza Rafoth za Stopy v krajině.

Jednotlivá čísla Festivalu se konají venku i uvnitř. V bývalé hospodě U Richtrů bude možné formou scénického čtení prožít velmi blízký vztah sester Karoliny Světlé a Sofie Podlipské (Markétě Tallerové bude divadelní sestrou Veronika Korytářová). Karolinolog Pavel Bulíř v podvečerních hodinách představí manžela K. Světlé, Petra Mužáka. „Chceme lidi pobavit i poučit. Již třetí rok dokazujeme, že to jde dohromady,“ říká Andrea Fischerová za Stopy v krajině. „Světlá pod Ještědem navíc už nemá ani vlastní hospodu, a tak je náš Festival výbornou příležitostí si připomenout, že tahle obec skutečně zažívala i časy, kdy to tady sálalo životem, kulturou, obchodem a tradicí.“

Nejen fanfárou, ale i večerním koncertem se rozezní kostel sv. Mikuláše. Třicetičlenný pěvecký smíšený sbor Lucky Voice Band z Prahy s nakažlivou energií, vášní pro zpěv a pohyb s sebou přiveze gospely, lidové písně i modernu. O večerní filmové projekci rozhodne aktuální počasí – zda půjde o klasické, či o letní open-air kino.

Organizátoři i letos rozbíjejí stereotypní představu, že literatura národního obrození nemá dětem co říct. Čekají na ně nové úkoly od Lesní panny, cesta za pokladem, budou mít možnost odeslat pohlednice z pošty Karoliny Světlé, projet se na irských koních ze Žibřidic či si nechat malířkou pomalovat tvář.

Na festivalovém jarmarku budou k zakoupení nejrůznější podještědské výrobky ruční výroby, bude se povídat o medu i paličkovat. O bohaté občerstvení po celou dobu Festivalu se postará Kavárna u Víta z Osečné. Vedle pečené kýty, selských klobás, točených Svijan a tradičních podještědských koláčů doporučujeme světlé pivo Karolina Světlá, vynikající med z nedaleké smržovské farmy či praženou kávu a oříšky z Křižan.

Díky podpoře Sdružení rodáků a přátel kraje Karoliny Světlé, Libereckého kraje, obcí Světlá pod Ještědem, Proseč pod Ještědem, Český Dub a pivovaru Svijany i díky neziskovým cílům pořadatelů je vstupné na Festival zdarma. 

Festival je pomyslným zahájením sezóny na naučné stezce „Po stopách Karoliny Světlé“, která letos oslaví své čtvrté narozeniny. Naučnou stezku, jejíž popularita rok od roku stoupá, vybudoval v roce 2014 spolek Stopy v krajině. Její součástí je 12 informačních zastavení na okruhu dlouhém 7,5 km, 12 interaktivních stojánků o místní květeně, dvě umělecky zpracované lavičky (Obrozenkyně a Lesní panna), veřejná knihovnička Karoliny Světlé, 18 audio nahrávek k poslechu v krajině i doma a 5 tematických keší (geocaching).

Kontakt:

Mgr. Tereza Rafoth

tel. 605 709 770

Dr. phil. Andrea Fischerová

tel. 0049 176 706 86032

Email:

stopyvkrajine@gmail.com 

Vytvořeno 22.5.2017 11:24:27 | přečteno 792x | tereza.pokorna
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load