Benefice pomohla Jizerkám již podesáté

Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor ve spolupráci s Lesy České republiky, s.p. uspořádala ve čtvrtek 17. května 2012 jubilejní 10. benefiční večer pro Jizerky.

"Diváky, kterých se sešlo na 70, jsme provedli historií podpořených projektů ekologické výchovy a některé jim představili podrobněji," řekl Ondřej Petrovský, ředitel Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor. Večer zpestřilo i příjemné vystoupení dětského folklórního souboru Jizerka, Lukáš Pelc se svou hudební improvizací na kontrabas nebo ornitolog, který předvedl ukázky sokolnictví. "Závěrem jsme pozvali všechny účastníky na malé občerstvení, kde byl prostor pro diskuzi. Jsme rádi, že zde panovala příjemná a přátelská atmosféra," shrnul Petrovský.

Výtěžek bude věnován na podporu ekologické výchovu dětí. Lidé přispívali nejen v průběhu večera, ale posílají své příspěvky i přímo na účet. K dnešnímu dni má nadace na tento účel již přes 250 000,- Kč. "Jsme přesvědčeni, že nedílnou součástí ochrany přírody je také kultivace vztahu veřejnosti k přírodě. A kde začít jinde, než u mladé generace," vysvětlil Petrovský. Z tohoto důvodu nadace již deset let podporuje školy a organizace pracující s mládeží k aktivnímu ekologicko-výchovnému vzdělávání.

Za celou jeho historii bylo rozděleno 1 524 240,- Kč na celkem 111 projektů. Začátky byly z dnešního pohledu úsměvné. V prvním ročníku byly podpořeny jen dva projekty za 6 500,- Kč. Na dnešní poměry, kdy je rozdělováno necelých čtvrt miliónu korun, to bylo zanedbatelné číslo. Školy se podařilo motivovat k vlastním ekologicko výchovným aktivitám. Děti se o přírodě neučí jen ve školních lavicích, ale vyráží se třídou aktivně do terénu. Mnoho zanedbávaných školních pozemků se přeměnilo na pěkné ekozahrádky, kde se děti učí blízkému vztahu k přírodě. Řada nápadů aktivních pedagogů by dodnes ležela v šuplíku jen kvůli tomu, že by na ně škola neměla dostatek prostředků. Celkově lze říci, že posledních 10 let ukázalo, že to má smysl a nadace bude v podpoře těchto projektů pokračovat i nadále.

Lidé mohou pomáhat i nyní. "Stačí zaslat libovolný příspěvek na bankovní účet nadace 346 35 88 / 0300. Nezapomeňte do zprávy pro příjemce napsat jméno a adresu, abychom mohli dárce identifikovat a zaslat jim malé poděkování v podobě knihy, kterou nadace v minulosti podpořila," řekl Petrovský. Zároveň se tímto způsobem můžete stát členy Klubu přátel Nadace, což je sdružení lidí, kteří mají kladný vztah k Jizerským horám a nadaci v daném roce finančně podpoří. Tyto lidi mimo jiné nadace zve na různé akce, které pořádá nebo podporuje.

Více informací:
Ondřej Petrovský
ředitel Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor
tel.: 605 701 503
e-mail: jizerky@ecn.cz, www.jizerky.ecn.cz

Vytvořeno 25.5.2012 10:01:24 | přečteno 2140x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load