Bohatství v kameni - ; hornická historie Jiřetína pod Jedlovou

Ekoporadna ORSEJ při Společnosti pro Luž. hory v Jablonném v Podještědí si připravila na první májovou neděli dne 6.5. 2007 výlet do přírody nazvaný Bohatství v kameni - ; historie Jiřetína pod Jedlovou.

Jedná se o exkurzi po naučné stezce Milířka , která je zaměřená na historii dobývání rud v okolí Jiřetína Pod Jedlovou. Součástí exkurze je i návštěva štoly v Jiřetíně. Historie Jiřetína je od počátku svázána s osudy tolštejnsko-rumburského panství a hlavně se zdejšími rudnými doly. Nejstarší zmínky o dolování na tolštejnském panství pochází z let 1474 a 1484. Protože však tehdy k Tolštejnu patřilo celé Šluknovsko, není jisté, zda se vztahovaly k bezprostřednímu okolí Jiřetína nebo k jiné části panství. Přestože těžba nebyla příliš úspěšná, udělil v roce 1509 Vladislav II. Jagellonský Jindřichovi ze Šlejnic právo dvacet let těžit na tolštejnském panství zlato, stříbro, měď, olovo, cín, železo a jiné kovy. Tyto těžební pokusy zřejmě probíhaly nejdříve v Míšeňském dole pod Tolštejnem, v protilehlém údolí pod Kozím hřbetem a v údolí Milířky jižně od Dolního Podluží.

Pro všechny zájemce ta nejdůležitější informace na závěr: SRAZ v 9.15 h na křižovatce Na mýtě v Jiřetíně pod Jedlovou. Na všechny účastníky se těšíme.

S. Čejpová
koordinátor Ekoporadny ORSEJ

ikona souboruPozvánka na akci Bohatsví v kameni

Vytvořeno 3.5.2007 13:26:13 | přečteno 1732x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load