Cestička do školy

Pátrání po trasách kudy chodili praprarodiče či prarodiče do školy, snaha o zmapování krajiny, kterou procházeli - to bylo cílem ekovýchovného projektu pro základní školy, který byl připraven resortem rozvoje venkova, zemědělství, životního prostředí a informatiky Libereckého kraje.

„Cílem ročního projektu bylo probouzet aktivní zájem o životní prostředí, historii a vývoj krajiny a také navazovat kontakty mezi generacemi. Do projektu, na jehož realizaci jsme využili finanční podpory Státního fondu životního prostředí České republiky, bylo zapojeno celkem 15 školních kolektivů z celého kraje," řekl k projektu náměstek hejtmana Radim Zika, pro jehož resort je podpora ekologické výchovy na základních školách jednou z priorit.
Základní myšlenka byla převzata za laskavého svolení realizátorů projektu "Cestička do školy" z Jičínska, kde projekt proběhl ve školním roce 2003/04.
V první etapě žáci mapovali vývoj krajiny, osídlení, změnu urbanizace a činnosti člověka. Snažili se vyhledat starousedlíky a pamětníky, navázat s nimi kontakty a vše zaznamenávali.
Ve druhé etapě pak zpracovávali zjištěná fakta a připravovali jejich prezentaci například formou výstavy v muzeu, škole, na obecním úřadu či na veřejném prostranství. K projektu bylo možné využívat také mapový server Libereckého kraje, který má vytvořenou datovou vrstvu přístupnou všem zapojeným kolektivům.
Projekt vyvrcholí ve středu 14. června, kdy v libereckém Severočeském muzeu proběhne od 9.00 hod. setkání zúčastněných a vernisáž výstavy výsledků jednotlivých školních kolektivů. ikona souboruVýstava bude poté až do 29. června veřejnosti k dispozici v sále ZOO Liberec (vždy od 14.00 do 17.00 hod.).

Ing. Tomáš Komrzý

Vytvořeno 5.6.2006 8:21:40 | přečteno 1610x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load