Dejte hlas Lípě z Novodvorské aleje. V evropské soutěži je zatím pátá

Lípa z Novodvorské aleje, která loni získala titul Strom roku, nyní bojuje spolu s dalšími 5 stromy v mezinárodní anketě Evropský strom roku 2013.

Internetové hlasování probíhá na www.treeoftheyear.org a potrvá až do 28. února. Lípa z Jihomoravského kraje je nyní v soutěži na 5. místě, v čele žebříčku se zatím drží platan z Polska. Výsledky ankety pořádající organizace – Nadace Partnerství - zveřejní 1. března. Cílem je poukázat na zajímavé evropské stromy jako na důležité přírodní a zároveň historické dědictví, kterého bychom si měli více všímat a chránit jej.

Lípa z Novodvorské aleje zastupuje skupinu 57 lip, které lemují cestu z Nových Dvorů u jihomoravské obce Vavřinec. Alej vysazená počátkem 19. století je památkově chráněná. Z vlastní iniciativy a dobré vůle ji pomohli obnovit místní nadšenci všech věkových skupin, od školáků, studentů až po důchodce. Alej vyčistili, stromy nechali odborně ošetřit, trhliny zakryli šindelovými stříškami. Do mezer v aleji rodiny z okolí vysázely nové stromy, které nyní považují za své rodové. Více informací o aleji a její obnově je možné nalézt na www.novodvorskaalej.cz.

Průběžné pořadí stromů (aktuální počty hlasů na www.treeoftheyear.org):

1. Platan v obci Kozy (Polsko)
2. Platan v Egeru (Maďarsko)
3. Královský dub (Irsko)
4. Moruše a ořešáky v Glušniku (Bulharsko)
5. Lípa z Novodvorské aleje (Česká republika)
6. Komjatický platan (Slovensko)

Více informací ikona souboruZDE

Kontakt:
Hana Rambousková
koordinátorka Evropského strom roku
hana.rambouskova@nap.cz, 515 903 131, 775 856 359

Fotografie lípy ke stažení (autorka – Lenka Grossmannová):

Lípa foto 1

Lípa foto 2

Anketu Evropský strom roku spolufinancuje Státní fond životního prostředí ČR, Ministerstvo životního prostředí, společnost Tetra Pak a podporuje ji Evropské sdružení vlastníků půdy.

Vytvořeno 14.2.2013 10:34:44 | přečteno 1172x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load