Dobrovolníci o víkendu vyčistili Jizerské hory od odpadků

Krásné počasí uplynulého víkendu přispělo k úspěchu tradiční akce Ukliďme Jizerky, kterou již od roku 1998 pořádá dvakrát ročně Společnost pro Jizerské hory o.p.s.

V rámci této akce jsou cesty Jizerských hor vysbírány od odpadků, které zde zanechali neukáznění návštěvníci hor. „Odpadků bohužel neubývá, stále máme práce dost. Ale naštěstí jich ani nepřibývá“ uvedla dlouholetá dobrovolnice, které se již účastnila deseti úklidů. Nejvíce odpadků se samozřejmě nalezne kolem frekventovaných cest a i když se jedná spíše o maličkosti (obaly od potravin, pet lahve apod.) z celých hor je jich takové množství, že pravidelně zaplní velkokapacitní kontejner.

Novinkou letošního roku bylo, že dobrovolníci z pořadatelské Společnosti pro Jizerské hory nabízeli zapojení do úklidu také všem náhodným návštěvníkům hor. „Setkali jsme se jen s pozitivními reakcemi, každý si od nás pytel na odpadky vzal a přidal se tak našemu úsilí, aby hory byly čisté.“ říká jedna z nich Helena Čechová. „Jsme s touto novinkou spokojeni, díky tomu, že jsme na klíčové křižovatky umístili dobrovolníky, kteří vyzývali k účasti na akci se dá říct, že každý, kdo byl o víkendu pěšky v Jizerkách, nám pomáhal s úklidem.“ Hodnotí novinku Kateřina Millerová, ředitelka Společnosti pro jizerské hory, o.p.s. Pytle s odpadky jsou nyní podél cest v celých Jizerkách a zaměstnanci Společnosti je budou v následujících dnech svážet na Novou Louku, kam pak bude přistaven kontejner a odpadky poputují k likvidaci.

V rámci akce byla také vyčištěna jedna černá skládka v Matinském údolí u Kořenova, která již dlouhou dobu trápila místní. Jednalo se již o starší skládku, jak dobrovolníci poznali podle obalů potravin, které si matně pamatovali ze svého dětství.

Děkujeme všem, kteří se zapojili a doufejme, že nám hory vydrží chvíli čisté.

Kontakt:
Ing. Kateřina Millerová, ředitelka
Společnost pro Jizerské hory, o.p.s.
U Jezu 525, 460 01, Liberec
Tel.: 734 206 747
www.projizerky.cz

Vytvořeno 21.5.2012 9:33:57 | přečteno 2022x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load