Ekologického Oskara získala akce Ukliďme Česko

Nejuznávanější soutěž v České republice, zaměřená na úsporu energií a ochranu životního prostředí, E.ON Energy Globe Award ČR, zná vítěze. V pondělí 6. října 2014 v Divadle na Vinohradech ocenila mezinárodní odborná porota již pošesté ty nejlepší ,,hlavy plné ekonápadů". Diváci v sále z nich svými hlasy zvolili celkového vítěze, kterým se stal projekt Ukliďme Česko.

Vítěz letošního ročníku, spolek Ekosmák, vymyslel unikátní dobrovolnickou úklidovou akci s názvem Ukliďme Česko. Cílem projektu bylo mapování a především faktické odstranění černých skládek a úklid drobného nepořádku v přírodě a obcích. Akce proběhla 17. května 2014 a vycházela z mezinárodně osvědčeného modelu "Let's Do It!" Dohromady se projektu zúčastnilo 6 200 dobrovolníků na 290 místech v celé ČR. Více informací naleznete na webových stránkách www.uklidmecesko.cz

,,Z vítězství máme samozřejmě velkou radost. Letos jsme tuto úklidovou akci realizovali v Česku poprvé a chtěli bychom založit tradici každoročních celorepublikových úklidů. Věříme, že nám k tomu vítězství v této prestižní soutěži také pomůže," podělil se o své první dojmy čerstvý držitel ekologického oskara pro rok 2014 Miroslav Kubásek, organizátor akce ,,Ukliďme Česko".

V průběhu galavečera byli zároveň vyhlášeni také vítězové všech soutěžních kategorií. V kategorii ,,Kutil" zvítězil projekt Ukliďme Česko, v kategorii ,,Obec" Pasivní bytový dům pro seniory Modřice, v kategorii ,,Firma" projekt PURGAZ 50 - nová technologie na výrobu biometanu a v kategorii ,,Mládež" projekt AIR House.
Zároveň byl v letošním roce poprvé vyhlášen vítězný projekt kategorie ,,Nápad", který hodnotí dosud nezrealizované projekty. V této kategorii získal ocenění projekt bezlopatkové turbíny Setur. Jedná se o speciální malou turbínku, kterou je možné využít v oblastech malých spádů vody, kde nasazení klasických turbín není možné. Společnost E.ON pomůže předkladateli mimo jiné s realizací pilotního projektu.

Vzrůstající úroveň a 242 přihlášených projektů

,,Soutěž Energy Globe se v průběhu svého trvání stala jedinečnou platformou pro získávání nových poznatků a vzájemné inspirace v oblasti hospodárného využívání energií. Důkazem pro to je vzrůstající počet přihlášených projektů. Letos jsme jich obdrželi úctyhodných dvě stě čtyřicet dva. Dle názoru odborné poroty neustále roste kvalita projektů, a zároveň zájem partnerů podpořit tuto iniciativu," uvedl Michael Fehn, předseda představenstva E.ON Czech Holding AG.

Vítěz bude reprezentovat Česko v mezinárodním finále soutěže

Vítězný projekt postoupí mezi nominované projekty mezinárodní soutěže Energy Globe World Award, která představuje nejvýznamnější světové ocenění v oblasti ochrany životního prostředí. Soutěž byla založena v Rakousku v roce 1999 Wolfgangem Neumannem, který se již více než čtvrt století věnuje oblasti úspor energií.

Záznam slavnostního večera bude odvysílán dne 18. října 2014 od cca 22:00 na veřejnoprávní televizi ČT1.

Kontaktní osoba: Radek Janoušek
Telefon: 777 176 675
E-mail:
radek@uklidmecesko.cz

Tiskové zprávy na internetu: http://press-servis.ecn.cz/tiskove-zpravy/

 

Vytvořeno 10.10.2014 9:16:47 | přečteno 871x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load