Evropský den parků v Českém ráji

Evropský den parků vyhlásila Federace přírodních a národních parků Evropy EUROPARC v roce 1999 na počest devadesátého výročí vyhlášení prvních národních parků v Evropě. 24.května 1909 bylo ve Švédsku zřízeno 9 národních parků, prvních na starém kontinentě. Tento den je vhodný k tomu, aby si Evropa tuto událost připomněla a zároveň si uvědomila význam velkoplošných chráněných území v dnešní moderní době. Do zmíněné kategorie patří nejen národní parky, ale i chráněné krajinné oblasti.

Také v Českém ráji se chystají akce připomínající význam CHKO Český ráj. Ten se v loňském roce stal také součástí sítě evropských Geoparků. Středisko ekologické výchovy Český ráj společně se Správou CHKO Český ráj připravily na tuto sobotu 27.5. otevření informačního střediska Věžák a také program v kempu v Sedmihorkách.

„Sejdeme se v 6 hodin ráno u informačního střediska Věžák u rybníka Věžického v Podtroseckých údolích nedaleko Krčkovic. Se Zdeňkem Mrkáčkem budeme pozorovat a poslouchat ptactvo a jinou zvířenu v okolí rybníka. V 9 hodin se vydáme loukami Podtroseckých údolích s firmou Planta naturalis za bylinkami Českého ráje. Připraveny k ochutnávce budou bylinné čaje vypěstované v Markvarticích u Sobotky. Odpoledne ve 14 hodin již tradičně bude patřit zahájení výstavy, tentokrát o vesnicích Českého ráje. Významným okamžikem dne však bude v 15 hodin křest sborníku Pískovcový fenomén Českého ráje, který pro Správu CHKO Český ráj vydala ZO ČSOP Křižánky. Ve sborníku na 280 stranách prezentují přední vědecká pracoviště ČR dosavadní výzkum pískovcového fenoménu Českého ráje. Bez tohoto výzkumu by Český ráj neobstál v konkurenci nominovaných evropských geoparků do Evropské sítě geoparků UNESCO. Sborník pokřtí Václav Cílek, přední český geolog a ředitel Geologického ústavu Akademie věd ČR, Zdeněk Vitáček, zoolog a ředitel Muzea a galerie v České Lípě a Petr Pávek, starosta z Jindřichovic pod Smrkem“ představila program na Věžáku RNDr. Lenka Šoltysová, vedoucí Správy CHKO Český ráj.

Středisko ekologické výchovy Český ráj připravilo na tento den program nejen u Věžického rybníka, ale také v kempu v Sedmihorkách. „Máme připraven pestrý odpolední program, v rámci kterého jsme připravili pro děti soutěže a hry v přírodě, povídání v ohradě s kozami a koníky či výrobu ručního papíru. Program začne ve 13 hodin. V 16 hodin je v klubovně kempu připravena přednáška RNDr. Tomáše Řídkošila, geologa Muzea Českého ráje v Turnově. Jejím tématem bude seznámení s Geoparkem Český ráj. Pod odborným vedením T. Řídkošila bude po krátkém úvodu a seznámení s Geoparkem následovat exkurse do Hruboskalského skalního města. Akce je určena pro širokou veřejnost“ doplnila Simona Jašová, předsedkyně Střediska ekologické výchovy Český ráj.

Vytvořeno 25.5.2006 9:11:26 | přečteno 1612x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load