Exkurze za invazními rostlinami

V neděli 19.srpna pořádá Středisko ekologické výchovy Český ráj „Exkurzi za invazními rostlinami.“ Zájemci se sejdou v 10 hodin u elektrárny Na Trávnici.

Odtud se bude pokračovat podél Malé Jizery až k Dolanské lávce a nazpátek k autobusovému nádraží. Cestou budeme pozorovat významné druhy invazních rostlin, jako jsou netýkavka žláznatá, topinambur hlíznatý, celík kanadský a hlavně křídlatka japonská, k. sachalinská a k.česká. O tom, jaké škody invazní rostliny napáchají a o významu jejich likvidace nás poučí Sabine Borgis, která se zabývá jejich mapováním v Turnově a jeho okolí. Zájemci si také vyzkouší praktickou likvidaci netýkavek žláznatých. Předpokládaná doba exkurse 2-3 hodiny.

A co to vlastně jsou invazní rostliny a proč budí takový rozruch? Jsou to rostliny, které byly člověkem přeneseny mimo svůj původní areál (nejčastěji Asie, Severní Amerika), v nové oblasti se nekontrolovatelně šíří do okolí a vytlačují původní druhy rostlin. Tím ochuzují naší přírodu. Jejich úspěch v kolonizování nového území se odvíjí od toho, že zde chybí jejich přirození nepřátelé jako jsou škůdci a choroby, často mají také lepší strategii šíření, než rostliny původní. A tak břehy řek a okolí silnic často lemují tito nezvaní hosté.

ikona souboruPozvánka na exkurzi za invazními rostlinami

Vytvořeno 9.8.2007 9:51:52 | přečteno 2210x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load