Farmu v Oldřichově v Hájích mohou navštívit školy i rodiny

Umět se postarat o kozu, ovečku, prase nebo koně. Pro naše předky zcela samozřejmá věc. Současným dětem však často možnost seznámení s těmito v minulosti běžnými pracemi chybí. A to je velká škoda. Domácí zvířata přece od nepaměti patří k životu člověka. Aby si děti vážily věcí denní potřeby, měly by mít možnost přímo v praxi poznat, jak dlouhá a náročná cesta předchází tomu, než se na náš stůl dostane třeba maso či mléko.

„Cílem Střediska ekologické výchovy Libereckého kraje je poskytovat každému, a zejména pak dětem a mládeži, praktické možnosti k poznávání základních vazeb v přírodě. Na farmě ekocentra chceme ukázat, nejen jak hospodářská zvířata vypadají, ale i jak žijí a co k životu potřebují,“ řekl Radek Hromádka, ředitel krajského zařízení známého pod zkratkou STŘEVLIK.

Čtyři koně, pět ovcí, beran, tři kozy a prase jsou nejdůležitější součástí programů, které pracovníci ekocentra z Oldřichova v Hájích pro školy připravili.

Na farmu mohou přijet děti již z mateřských škol. Přímý kontakt se zvířaty je hlavním cílem programu pro nejmenší Pojďte s námi za zvířátky. Součástí dalšího, také několikahodinového, programu Člověk a kůň je i krátké svezení na hřbetu koně. Tento program je určen základním školám.

Nově je pro žáky 2.-5. tříd základních škol připraven týdenní pobytový program Život na farmě aneb jak se žije zvířatům s lidmi. Děti se dozví, jak samy mohou pomoci k lepšímu životu zvířat. Když je to jen trochu možné, činnosti si prakticky vyzkouší. Program se zabývá i problematikou velkochovů a biopotravin. Nechybí tvůrčí aktivity, jako je třeba výroba plstěné kuličky, a zajímavé simulační hry. Bez povšimnutí nezůstane ani okolní příroda Jizerských hor. Během celodenního výletu se účastníci přesunou do minulosti a v průběhu cesty poznávají život předků našich domácích zvířat. Děti mají plně k dispozici novou ubytovnu a stravovací zařízení.

Díky kvalitnímu zázemí ekocentra lze i s těmi nejmenšími absolvovat programy celoročně.

Farmu mohou navštívit také rodiny s dětmi. Stejně jako školy mohou využít novou bezbariérovou kontaktní ohradu s ovcemi a kozami.

Areál je veřejnosti otevřen každý den v roce. Od května do září od 7.30 do 18.30 hod., od října do dubna pak od 7.30 do 15.30 hod.

„Farma se stále vyvíjí. V nejbližší době ji chceme obohatit o chov slepic, kachen a hus. Připravujeme také program zaměřený na zpracování vlny, jehož součástí bude péče o ovce, předení na kolovrátku i tkaní na tkalcovském stavu,“ doplnil Hromádka.

Programy na farmě mohou školy v roce 2009 absolvovat i za snížený účastnický poplatek či dokonce zdarma. Dopravu autobusem do ekocentra lze domluvit za snížené jízdné. Další informace na www.strevlik.cz či tel. 482 360 011.

Vytvořeno 11.2.2009 16:46:31 | přečteno 1957x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load