Kampaň Chraňme Madagaskar

Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií EAZA vyhlásila pro letošní rok kampaň s názvem Chraňme Madagaskar - ; Arovako i Madagasikara. Liberecká ZOO se rozhodla do kampaně zapojit, a přispět tak k záchraně tohoto ostrova.

Madagaskar je jedinečným ostrovem s jedinečnou faunou a flórou. Celých 90% zde žijících savců jsou endemité, tj. živočichové, kteří se nikde jinde na Zemi nevyskytují. Jeho nejznámějšími obyvateli jsou lemuři, kteří se také pro svou oblíbenost u veřejnosti stali maskoty kampaně. Na Madagaskaru naleznete tropické deštné lesy, vysoké hory, skalní útesy i suché trnité porosty. Vývoj na ostrově probíhal zcela osamoceně od okolních vlivů. Všechny tyto faktory mají za následek, že fauna i flóra ostrova je opravdu unikátní.

EAZA vybrala dvacet projektů, zahrnujících největší madagaskarské problémy a jejich řešení. Madagaskarská vláda projekty podporuje, všechny jsou přijatelné pro tamní obyvatele. Nejžhavějším problémem Madagaskaru je vypalování a kácení lesů pro zisk zemědělské půdy. Tato půda však není tolik úrodná, a proto domorodci vypalují stále větší a větší prostory. Většina projektů se proto týká zavedení trvale udržitelných metod zemědělství. Mimo to se projekty zabývají také zakládáním mimoškolních přírodovědných spolků, budováním hlídek a národních parků nebo podporou ekoturistiky. Celkově je potřeba „nastřádat“ téměř 400.000 Euro.

Kampaň v ZOO Liberec
Každý může záchraně Madagaskaru přispět, ať už finanční částkou nebo svou účastí na akcích ZOO. I rozšíření povědomí o Madagaskaru může zvýšit jeho atraktivitu, a podpořit tak ekoturismus v této oblasti. Liberecká ZOO by ráda zapojila do svých aktivit co nejširší spektrum návštěvníků.

Dnem 7. února 2007 vyhlašuje liberecká ZOO doprovodné soutěže ke kampani Madagaskar. Jejich rozsah zahrnuje všechny věkové skupiny od mateřských škol až po dospěláky. Soutěžící budou malovat, navrhovat, prezentovat své práce i podporovat domácí flóru (podrobnosti o soutěžích naleznete v příloze).

Na každý měsíc je plánována zajímavá přednáška o Madagaskaru, v letních měsících se v prostorách ZOO uskuteční také tvůrčí dílny. První přednáška proběhne v únoru a bude se týkat expedice Baobab. Přednášejícím bude studentka střední školy Hana Hušková, která se výpravy zúčastnila. Na březen je plánována přednáška vynikajícího filmového výtvarníka a trikaře Borise Masníka na téma Animovaný Madagaskar. V dubnu přivítáme Jaroslava Štastného, který bude vyprávět své osobní zkušenosti s madagaskarskou faunou a flórou. Vstupné na přednášky bude symbolických 20 Kč, výtěžek bude věnován na konto kampaně.

ikona souboruPozvánka na říjnové - Pět cest za mizející přírodou
ikona souboruPozvánka na říjnové Povídání o lese
ikona souboruPozvánka na srpnový ETNOŘEZ 2007
ikona souboruPozvánka na červencové Madagaskarské odpadky
ikona souboruPozvánka na květnový Den pro Madagaskar
ikona souboruPozvánka na dubnovou přednášku Madagaskarská flóra a fauna
ikona souboruPozvánka na březnovou přednášku na téma: Expedice Baobab
ikona souboruPozvánka na březnový Animovaný Madagaskar

V průběhu roku čekají návštěvníky ZOO i zajímavé akce, spojené s kampaní Chraňme Madagaskar, např. Lemuří dráha nebo Den pro Madagaskar. V prodeji budou i trička kampaně.


Aktuální informace o kampani i možnostech zapojení se do ochrany ostrova naleznete na http://www.zooliberec.cz/chranme-madagaskar/

Informace o kampani (nejen v liberecké ZOO) vám ráda poskytne:
Mgr. Lena Pintnerová, koordinátor kampaně v ZOO Liberec
email: pintnerova@zooliberec.cz
tel. 482 710 616, 728 040 645

Koordinátor kampaně v UCSZ (Unie českých a slovenských zoologických zahrad):
Ing. Tomáš Peš, Zoologická a botanická zahrada m. Plzně
email: pes@plzen.eu

převzato z http://www.zooliberec.cz/pro-media/_kampan-chranme-madagaskar/


Vytvořeno 23.2.2007 8:13:24 | přečteno 2192x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load