Keltský rej v Sedmihorkách

Oslava jarní rovnodennosti v duchu keltských tradic - ; to je podtitul akce, kterou na tento pátek - 31.3. připravilo Středisko ekologické výchovy Český ráj společně s Celtic dance clubem Sedmihorky. V 19:30 bude v sále obecního úřadu v Karlovicích zahájen taneční večer, jehož součástí bude také výuka irských tanců pro začátečníky. Během večera se představí několik tanečních skupin - ; Keltské kočky, Irské sestry a Ap ríl Ladie´s. Připravena je rovněž výstava na téma „Keltský stromový kalendář. Na toto téma si také připravila taneční skupina Celtic dance club ze Sedmihorek své speciální taneční vystoupení.

Keltové si velmi vážili přírody, přímo posvátnou úctu měli ke stromům. Ta se projevovala nejrůznějšími způsoby, např. než byl strom poražen, lidé ho odprosili. Věřilo se také, že ten, kdo strom bezdůvodně zničí, bude krutě potrestán bohy. Lesy, jimiž byla krajina hustě porostlá, byly Keltům přirozeným prostředím, dávaly jim obživu a chránily je před nepřáteli. Ve starých keltských pověstech stejně jako v pozdějších pohádkách se často objevují motivy přerodu lidí ve stromy. Není tedy divu, že keltský horoskop nemá ve znamení zvířata, ale stromy.

„Chceme se pokusit veřejnosti přiblížit keltské zvyky a umožnit tím všem zájemcům nahlédnout do historie. Rádi bychom ještě v tomto roce na naši akci navázali - chtěli bychom se pokusit stromy, ze kterých je keltský stromový kalendář sestaven, vysázet v kempu v Sedmihorkách a vytvořit tak živý stromový kalendář. Každý z příchozích a návštěvníků kempu by si tak mohl strom, v jehož znamení je narozen, prohlédnout a dozvědět se o něm řadu věcí. Jednotlivé stromy horoskopu symbolizují podobně jako ve zvěrokruhu vlastnosti, které mají lidí narození v tomto období. Bylo by tak možné zároveň získat informace o konkrétním stromovém znamení“ uvedla Simona Jašová, předsedkyně Střediska ekologické výchovy Český ráj.

Vytvořeno 14.4.2006 14:10:13 | přečteno 1603x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load