Kotelská lípa je zatím druhá v soutěži Strom roku

Na druhém místě s počtem 644 hlasů se zatím drží v soutěži Strom roku 2009 lípa v obci Kotel u Osečné v Podještědí. Soutěž ale končí až 10. října a památný strom, který by vítězstvím získal peníze na svoji záchranu, bude potřebovat podporu tisíců lidí. Loňského vítěze, římovskou lípu, podpořilo přes 33 tisíc lidí.

Podle Dany Jadrné z občanského sdružení Naše Podještědí se mohou pro úspěch stromu v soutěži výrazně zasadit školáci.

„Velmi stojíme o podporu všech škol. Učitelé přitom mohou dětem a studentům vysvětlit jedinečnost lípy a motivovat je, aby se do soutěže zapojily,“ uvedla Jadrná.

Kotelská lípa přečkala nájezd husitů a nyní představuje symbol boje obce proti těžbě uranu.

Podle Jadrné bude pro úspěch jedinečné lípy v soutěži nutná podpora co největšího počtu lidí z Liberecka. Připojit svůj hlas na arch může kdokoliv například v Krajské vědecké knihovně nebo v Podještědském knihkupectví.

Řadu hlasujících podle Jadrné odrazuje, že za hlasování musí platit. „Výtěžek jde ale na dobrou věc, staví se z nich hřiště nebo vysadí nové stromy,“ uvedla Jadrná.

Zájemci si mohou zaplatit archy Nadace Partnerství na adrese www.stromzivota.cz/anketa nebo využít kontaktních míst uvedených na www.nasepodjestedi.cz . Arch stojí 60 korun. Například ale v Podještědském knihkupectví bude archy hradit sponzor. V případě, že se na podpoře stromu domluví celá škola, stojí každý podpis v jednom z dvaceti řádků archu 3 koruny.

Hlasující ale mohou také poslat dárcovskou textovou zprávu. Její cena je 30 korun, 27 putuje do veřejné sbírky Strom života na výsadbu nových stromů.

Aktuální pořadí stromů, bližší informace o finalistech a jejich fotografie naleznete na www.stromzivota.cz/anketa

Zdroj: Mladá fronta DNES - Liberecký kraj

Vytvořeno 31.8.2009 16:44:24 | přečteno 1484x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load