Kotelská lípa se uchází o Strom roku

Jeden ze symbolů Podještědí, téměř tisícilitá lípa z Kotle u Osečné, postoupila do finále soutěže o Strom roku. Dvanáct letošních finalistů vybrala porota z 65 nominovaných stromů. „Cílem ankety je nejen upozornit na zajímavé stromy, ale zdůraznit potřebu ochrany přírody a péče o ni,“ stojí v prohlášení Nadace Partnerství, která soutěž pravidelně vyhlašuje.

O vítězi oblíbené celostátní ankety můžete až do 10. října rozhodovat také vy sami.

Hlasováním v anketě navíc přispějete na výsadbu nových stromů. Je totiž zpoplatněno a výtěžek putuje do veřejné sbírky.

Nejzajímavější či nejsympatičtější strom lze podpořit dvěma způsoby:

  • zasláním dárcovské SMS v ceně 30 korun ve tvaru DMS STROM1 - 12 (podle přiděleného čísla finalisty, kotelská lípa má číslo 5) na telefonní číslo 87 777
  • pomocí hromadných hlasovacích archů, které je možné objednat na internetových stránkách programu za 60 korun.

„Do loňského ročníku ankety se zapojilo rekordních 87 tisíc lidí a výtěžek veřejné sbírky dosáhl 620 tisíc korun,“ uvedla koordinátorka ankety Adéla Badáňová. Získané peníze umožnily letos na jaře vysázet stromy na 29 místech republiky.

Letošní finalisté mají zajímavou historii
Tisíciletá kotelská lípa
byla vždy pevně spjatá s historií osady a jejích obyvatel. Přežila zničení obce během husitského nájezdu v roce 1444 či napadení náchodskými a čáslavskými sedláky v roce 1680. Zažila vysídlování německých občanů po skončení druhé světové války. V současnosti je symbolem odporu místních obyvatel proti plánům těžit v Podještědí uran.

I k dalším finalistům se váže řada zajímavých příběhů.

Například Lípa v Kamenici nad Lipou u Pelhřimova zaujme na první pohled dlouhými vodorovnými větvemi, které musí být podepřené sloupky. V dávných časech byla prý na větvích umístěna dřevěná deska - taneční parket zámeckého panstva. V koruně stromu si podle pověsti zatančil i Jan Žižka.

Žeberská lípa ve Vysoké Peci nedaleko Chomutova zase posloužila děvčeti jako úkryt. Pověst vypráví, že se mladá vesnická dívka schovala do dutiny stromu, aby unikla bohatému, avšak nechtěnému ženichovi - hradnímu pánovi.

Lípa v Hradišti na Znojemsku zase proslula příběhem o vážně nemocné ženě. Podle pověsti poklekla právě u tohoto stromu, který jí ukázal cestu do nedalekého kláštera, kde se ženě dostalo pomoci. Žena pak jako své poděkování nechala poblíž stromu postavit nevelkou kapličku. Od té doby se lípě říká Samaritánka.

Aktuální pořadí stromů, bližší informace o finalistech a jejich fotografie naleznete na www.stromzivota.cz/anketa

Výsledky ankety budou slavnostně vyhlášeny 22. října na Koncertě pro stromy, kde vystoupí Marta Kubišová.

Anketu Strom roku každoročně pořádá Nadace Partnerství, záštitu nad ní převzali ministr životního prostředí ČR Ladislav Miko a od minulého roku také komisař pro životní prostředí EU Stavros Dimas.

Generálním partnerem Stromu života je společnost Skanska, která programu v letošním roce věnuje 5 milionů korun.

Vytvořeno 8.8.2009 21:08:19 | přečteno 1571x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load